Rak debelog crijeva

Adenocarcinoma sigmatis

bubi_100

Postovani dr. Tomek,

Mom ocu (1944. godište) dijagnosticiran je Adenocarcinoma sigmatis. Polypi colonis.

Kolonoskopijom je utvrdeno: U ascendensu u proksimalnoj polovini pet polipa, svi na peteljci najveći je 30-35mm. Disalna polovina ascendensa i proksimalna polovina transveruma uredni, negdje na polovini transveruma veliki polip vilozne površine, širine baze do 40-ak mm, uzete 3 biopsije za PHD, prema lienalnoj fleksuri još jedanpolip slične površine i veličine cca 35-40mm, uzete 2 biopsije na pHD. U desc. dijelu kolona 3 polipa na peteljki najveći do 30mm. U sigmi na 35 cm polipna tvorba srasla sa podlogom, vilozne površine, fragbilne sluznice, uzete 4biopsije za PHD i otisak za citologiju. Malo oralnije od toga jedan manji polip, te jedan manji aboralnije, a zadnji veliki polip na peteljci na 20cm negdje do 35mm. Citološki nalaz otiska sigme: Adenocarcinoma sigmatis.

Predložena mu je operacija. Molim Vas da mi pojasnite nalaz? Odnosno kolika je hitnoča operacije, te u kojoj ustanovi bi ju trebao napraviti?

Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Operacija je svakako nužna i ne treba ju odlagati. Karcinom, na žalost, ne može biti odstranjen iz organizma na drugi način ocim operacijom. Operaciju bi bilo dobro izvršiti u jednom od centara specijaliziranih za kirurgiju debelog crijeva.