Rak debelog crijeva

alen

harcevicsunita

postovani gospodine,
Prije sest mijeseci mi je izvrsena 80cm sigmoidoscopiju debelogcrijeva i nadjeni su mi mini hyperplasticni polipi.
Odstranjen je uzorak za labaratorij.Sigmoidoskopija je bila veoma bolna.Kada sam ovdje u Eindhovenu u bolnici
pitao zasto nisu odmah sve polipe odstranili,specijalist mi je rekao da mozda nije potrebno i da se prvo moraju
cekati nalazi od polipa iz labaratorije.Kada sam dobio nalaze,saopsteno mi je da su nalazi dobri,da polipi nemaju karcin i predlozili su mi da ostatak debelog crijeva pregledaju rentgenom uz pomoc barijeve kase.Poslije tog
pregleda mi je saopsteno da nemam tumor i da su samo vidjeli par polipa a to su ti polipi koje su i vidjeli pomocu
sigmoidoscopije.Rectum je uredu a polipi su nadjeni na kolonu.Kakvo je vase misljene o svem ovom.12.06.2006
sam vam poslao poruku pod naslovom ALEN pa bi vas molio da i nju jos jednom procitate.
Inace kucnidoktor ovdje u Nizozemskoj mi je rekao da ti polipi ne mogu postati karceoni i da zato nisu morali biti odstranjeni.Kakvo je vase misljenje o svemo ovom.
U ocekivanju vaseg odgovora,ja vam unaprijed zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Savjetujem vam da pročitate odgovor na pitanje Polypus Hiperplasticus koje je na ovom forumu postavio Goldy, 21. 02. 2007. U njemu čete naći odgovor i na svoje pitanje. Savjetujem vam, također, da "naoružan" znanjem iz tog odgovora ponovno porazgovarate sa svojim liječnikom. U svakom slučaju morate ostati pod redovitim kontrolama, barem 1 x godišnje, specijalista. Trebalo bi provoditi redovite kolonoskopije jer se jedino kolonoskopijom može otkriti rak debelog crijeva u ranom stadiju, koji je tada i potpouno izlječiv. Kolonoskopija se može napraviti i u anesteziji. Mišljenja sam da kod vas ipak postoji povećan rizik nastanka raka debelog crijeva.