Rak debelog crijeva

carcinom debelog crijeva

omane

molim za vaše mišljenje.
majka mi ima 71 god . Te je 12.10.10.kolonoskopskim nalazom utvrđen karinom deb.cr. 4 cm od anokutne granice.nalaz phd od 15.10.10. adenocarcinoma colonis. C20..-krvna slika uredna.UZV abdomena u granicam.RTG pluća uredan.___28.10.10. izvršen kir. zahvat uklanjanja karcinoma.jetra bez patoloških promjena,kao i ostali organi trbušne šupljine.Debelo crijevo spojeno na anus, te postavljena privr.stoma sa tankog crijeva.sada je fizički sve OK,
Nalaz patohistološki nakon op. na oko 0,5 cm od jednog resecijskog ruba- tumor veličine 6*2,5 cm,:hitna biopsija -phd :na resecijskom rubu nije nađeno znakova maligniteta.Tumorsko tkivo infiltrira čitavu debljinu stijenke crijeva i šire se u subserozni prostor .U masnom tkivu se nađe 6 limfnih čvorova promjera od 2-4 mmod kojih je 1 prožet tumorskim tkivom.
Cca 15.12.2010. predložen kir. zahvat potapanja tankog crijeva i normalizacije prob. trakta.
Koju vrstu terapije vi predlažete.

hvala

danijela82

postovani mozete li mi reci o cemu se radi u mom slucaju......Naime uradjeno je snimanje crijeva te imam slijedece rezultate primljen sivkasto smedj nepravilan komadic tkiva velicine 1,6:1,5"1,2 cm.Histoloski,brojne tubularne formacije oblozene sa 2_3 reda stanica ocuvanog polariteta,brojne sa jasnim znacima lucenja.Uoce se i podrucja sa znacima mucinske deplecije.Stroma protkana gustim kronicnim upalnim infiltratom,vidljivim brojnim pojedinacnim eozinofilima,a mjestimice i rijetkim grupicama polimorfonukleara. molim vas za tumacenje i savijet hvala!!!!!!!!!!!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Odgovor za Omane: Radi se o karcinomu stadija Duke's C. Kod tog stadija u više od 505 bolesnika bolest se ponovno pojavljuje bilo u crijevima, ali češće kao metastaze u nekim drugim organima, najčešće jetri. Zbog toga je potrebno provesti dodatno liječenje to jest adjuvantnu kemoterapiju 5-Fluorouracilom i Leukovorinom. Kemoterapija se provodi u ciklusima. Jedan ciklus obično traje 5 dana. Između ciklusa je pauza od 3-4 tjedna. Potrebno je ukupno provesti 6 cikusa kemoterapije. Takvo liječenje smanjuje mogućnost ponovne pojave bolesti za 20% -30%.

Odgovor za Danijela82. Na temelju opisa uzurka tkiva koje je uzeto za vrijeme "snimanja", zapravo kolonoskopije ili rektoskopije, radi seo upali. U navedenom opisu nije opisana niti jedna zloćudna promjena.