Rak debelog crijeva

pomoc za citanje dijagnoze

aidaivana

Prije tacno 10 dana, utvrdena je dijagnoza raka debelog crijeva kod moga tate koji ima 55 godina. DG: CARCINOMA RECTISTENOSANS MALIGNA ST POST BIOPSIAM -klinicka dg; ADENOCARCINOMA INVAZIVUM MUSOSAE INTESTINI CRASSI G2 - histoloska dg. Sve je pocelo u mjesecu decembru sa intenzivnim prolivom koji se jos uvijek nezaustavlja, gubitak tezine i anemija. HITNO VAS MOLIM ZA DRUGO, STRUCNO MISLJENJE, KAKVA JE PROGNOZA I NAJBOLJI TRETMAN? KOLIKO DUGO PACIJENTI SA OVOM DG, MOGU ZIVJETI? Molim vas za hitan odgovor i unaprijed vam hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaš otac mora na operaciju da se odstrani navedeni tumor i okolni limfni čvorovi. Tek nakon toga moći ćemo postaviti prognozu i odrediti potrebno dodatno liječenje. Ako je tumor tako jako proširena da operacija nije moguća, ipak treba učiniti olakšavajuću/palijativnu operaciju i napraviti novi otvor na trbušnoj stijenci na kog će biti spojen zdravidio crijeva koji se nalazi iznad tumoraa i na koji će izlaziti stilic(to se stručno zove: anus praeter naturalis). Ako je kod vašeg oca ovaj drugi slučaj tada je situacija vrlo loša i prognoza također. S takvom bolesti samo oko 40% bolesnika preživi dvije i više godina. Nakon što se učini olakšavajuća operacija tada kod vašeg oca treba provesti združeno liječenje kemoterapijom i radioterapijom.