Rak debelog crijeva

CEA markeri pitanje

Jovanpet

Pozdravljeni, ocu je pre 9 godina otstranjeno 15cm debelog creva zbog maligne tumorske mase. Primao hemoterapiju, bile su neke tablete, ne sećam se imena, znam da je popio 1500 njih. Radi tumor markere na svakih 6 meseci, do sad su bili dobri. Zadnji rezultat je CEA 3.4 ng/ml. Referentne vrednosti labaratorije su 2.5 . Ostali tumor markeri su u normali. Pitanje mi je, ima li tu razloga za brigu? Hvala unapred i lep pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
osim same vrijednosti markera (koji je zbilja samo blago povišen), bitna je i njegova dinamika (kako raste ili pada unutar nekoliko tjedana), opće stanje bolesnika te smetnje koje eventualno ima kako bi se odlučilo za nastavak dijagnostičke obrade.