Rak debelog crijeva

Misljenje o nalazu - tumor debelog creva

jez

Postovani,
Otac mi je operisao pre 10 dana tumor na debelom crevu.Dobili smo patolosko-histoloski nalaz posle operacije.Odstranjen mu je tumor,deo debelog creva,12 lifnih cvorova i trbusne maramice - sve je poslato na analizu.Doktor je rekao da sve stoje poslato je bilo negativno na malignitet.Meni nalaz nije bas jasan,pogotovo delovi gde se spominje prosirenje nisam sigrna da li se misli na tumor...
Molim Vas za misljenje o nalazu, koliko je ozbiljno, ako je moguce da mi laicki sto vise objasnite detalja.
Vase misljenje i objasnjenje bi mi jako znacilo.

Hvala!

PATOLOSKO-HISTOLOSKI NALAZ

28811/08 tumor 1/3 +R
Pocetni deo debeog creva duzine oko 60cm, zavrsni deo tankog creva duzine 7cm i apendiks duzine 3cm.
Na oko 35cm od ileocekalne valvule uocava se egzofitno infiltrativni tumorski cvor koji duzini od oko 2.5cm u velikoj meri suzava lumen creva.Na preseku lumensko tkivo je homogene gradje sivo belicaste boje zahvata sve slojeve zida debelog creva i makroskopski se stice utisak se siri u okolno masno tkivo.Sluznice preostalog dela debelog creva je jace poravnatih nabora,zid je istanjen,a seroza zamucena i jace krvna.Zavrsni deo tankog creva je umereno poravnatih nabora i prosirenog lumena, a apendiks je odgovarajucih mak. karakteristika.
28812/08 l.c V2

Dva fragmenta masnog tkiva,delom prozeta krvlju,sa 5 reaktivno izmenjenih limfnig cvorova.
Dg: Lymphadenitis reactiva (u 5 od 5 prgledanih limfnih cvorova).

Tumorsko tkivo srednje diferentovanog adenokarcinoma, sa produkcijom velike kolicine sluzi, infiltruje sve slojeve zida debelog creva i siri se u okolno masno tkivo.Reakcija limfoidnog tkiva je umereno izrazena.

Dg: Adenocarcinoma mucinosum infiltrativum intestini crassi Dukes B,Astler - Coller B2,T3NoMx.

Dg: Lymphadenitis reactiva (u 7 od 7 pregledanih limfnih cvorova)

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o zloćudnom tumoru koji je zahvatio se slojeve stijenke crijeva i proširio se u masno tkivo. Ispravno je određen stadij proširenosti tumora, a to je T3. Međutim broj odstranjuenih i pregledanih limfnih čvorova(5) je premalen. Da bi se sa sigurnošću moglo rećo da nema metastaza u limfne čvorve trebalo bi pregledati najmanje 8-12 limfnih čvorova. prema tome ne radi se o N0 nego o Nx, a to znaći da se sa sigurnišću ne zna da li se tumor već proširio u limfne čvorove. Kada se to sa sigurnošću ne zna, tada se uzima da se tumor proširio u limfne čvorove i prem tome se određuje daljnje liječenje. To znači da treba provesti adjuvantnu kemoterapiju bilo po shemi FU/LV-Mayo ili još bolje po shemi FOLFOX-4.Uz provedenu kemoterapiju, prognoza je dosta dobra, izgledi 5-godišnjeg preživljenja si oko 70%-80%.

jez

Postovani imam jos jedno pitanje, a vezano je za vas odgovor.
Nisam sigurna al mislim da je njemu pregledano 12 limfnih cvorova.

ovo pise u nalazu:
Dva fragmenta masnog tkiva,delom prozeta krvlju,sa 5 reaktivno izmenjenih limfnig cvorova.
Dg: Lymphadenitis reactiva (u 5 od 5 prgledanih limfnih cvorova).
Dg: Lymphadenitis reactiva (u 7 od 7 pregledanih limfnih cvorova)

Sto se tice vaseg odgovora 70%-80% prezivljavanja 5 godina - da li se to odnosi na to ako se tumor prosirio ili u bilo kom slucaju.

Srdacno hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

U mom prvom odgovoru jasno piše da se 70%-80% odnosi na situaciju ako se tumor proširio u limfne čvorove i ako bolesnik primi postoperacijsku/adjuvantnu kemoterapiju.