Rak debelog crijeva

par pitanja - rak debelog crijeva

tomy984

Molim Vas da mi odgovorite :
Moj otac(56) je nakon krvarenja u stolici (trajalo mjesecima) otisao na pregled i ustanovljeno je da ima polip i u neposrednoj blizini najvjerojatnije karcinom b ili c tipa (kako je to doktor mogao ustanoviti samo na temelju morfologije ?). Sad čeka na operaciju pa će se pretpostavljam neke stvari ubrzo razjasniti.
Čitam druge postove i vidim da se preživljavanje prikazuje u nekim postocima na 5 godina. Da li to znači da je prvih 5 godina kritično ili da se uopće ne očekuje preživljavanje pacijenta nakon 5 godina?
Također bih Vas molio da mi kažete u kojoj mjeri se imunoterapija provodi u hrvatskim bolnicama, da li je to još u fazi istraživanja i kakve rezultate polaže?
Da li je karcinom mog oca ikako povezan s time da je i dida bolovao od istog?
Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nakon operacije stvari će biti jasnije. Znati će se da li je polip/tumor prodro ktoz stijenku crijeva i da li je već zahvatio limfne čvorove., to jest o kojem se stadiju bolesti radi. Preživljene nakon operacije ovisi o stadiju bolesti u trenutku operacije. Što je stadij bolesti uznapredovaliji to manji postotak bolesnika preživi 5 godina. To je uobičajeni statistički način prikazivanja preživljenja bolesnika s rakom. Služi da bi se mogla odrediti približna dijagnoza za pojedinog bolesnika i da bi se mogli usporediti rezultati različitih načina liječenja i rezultati liječenja u različitim ustanovama. Imunoterapija se više ne upotrebljava za liječenje tumora debelog crijeva.