Rak debelog crijeva

PET-scan

Anka77

Da li se na PET-scanu cijelog tijela mogu vidjeti promjene na crijevima ili se to vidi isključivo irigografijom i kolonoskopijom?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Na PET-scan-u, ako je rađen s 18F-FDG-om, a to je uobičajeni PET-scan, vide se lokalizacije u tijelu na kojima postoji povećan metabolizam glukoze. To su najčešće zloćudni tumori tumori ili metastaze istih, ali i neka druga stanja kod kojih postoji ubrzana razgradnja glukoze. Prema tome, nakon PET-scan-a, ako se dobije patološki nalaz, isti se mora verificirati drugim egzaktnim metodama, to jest mora se na bilo koji način uzeti uzorak tkiva i patohistološkom pretragom potvrditi o kojoj se bolesti radi. Napominjem da se tumori u ranom stadiju ne mogu detektirati PET-scan-om.