Rak debelog crijeva

povremena nabreklina u perianalnoj zoni

Milan

Povremeno mi se javlja nabreklina u perianalnoj zoni velicine oraha i to uglavnom u stanju mirovanja(lezeci polozaj).Pri opipavanju ona je tvrda a kada nestaje oseca se nesto mekano.Pri neposrednom dodiru ne oseca se odmah bol vec posle oko pet minuta i on migrira u levu stranu trbuha i bubrega,medjunozje,butinu leve noge i traje desetak minuta.Isto tako se javlja trnjenje leve sake i levog stopala.Da li se radi o hemoroidima,nekoj vrsti tumora,i koliki je faktor rizika za nastanak raka debelog creva?Hvala.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Iz vašeg opisa teško mi je naslutiti o čemu se radi. Možda se radi o prianalnoj herniji. U svakom slučaju postavljanje dijagnoze iz opisa stanja od strane bolesnika je nemoguće i bilo pogrešno i štetno to raditi jer se vrlo lako može postaviti potpuno pogrešna dijagnoza. Zbog toga vam najtoplije savjetujem da odete na pregled kirurgu-proktologu koji će sa sigurnošću utvrditi o čemu se radi i preporučiti vam odgovarajuće liječenje.
Mislim ipak da je opasnost nastanka raka debelog crijeva mala.