Rak debelog crijeva

Gogo

Poštovani! Molim Vas da mi pojasnite zašto nije moguća transplatacija jetre u bolesnika kojem je metastaza zauzela kompletnu jetru? Mojoj supruzi odstranjeno je kompletno debelo crijelo i 3/4 jetre zbog metastaze. Ostala je 1/3 jetre sa metastazom. Prognoze nisu zadovoljavajuće i meni ne preostaje ništa drugo nego da pokušam naći povoljnije riješenje. Ne mogu i ne želim se pomiriti sa izjavama da joj je preostalo godinu ili dvije života, ona je mlada, ima samo 28 godina, i siguran sam da postoji nekakva terapija za ozdravljenje jetre. Molim Vaš savjet u vezi daljnjeg liječenja. Unaprijed hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Transplantacije jetre se izvode samo kod bolesti i stanja u kojima se transplantacijom jetre može postići izliječenje s visokom sigurnošću. Na žalost, kod vaše supruge igledi za izliječenje su minimalni budući je velika vjerojatnost(više od 80%) da već postoje i metastaze u drugim organima(pluća, kosti, limfni čvorovi) koje sada nisu evidentne, ali će u daljnjem tijeku bolesti postati evidentne. Također, nakon transplantacije jetre kod bolesnika s metastazama u jetru, kod većine se metastaze pojavljuju ponovno u novoj jetri jer su zloćudne stanice prisutne u cirkulaciji. Dodatno, nakon transplantacije jetre potrebna je i imunosupresivna terapija da bi se spriječilo odbacivanje jetre od strane organizma, a imunosupresivna terapija ubrzava razvoj metastaza u drugim organima i ubrzava napredovanje tumora i neminovni loš završetak. U ovo trenutku, zapravo nakon oporavka od operacijskog zahvata, jedina mogućnost liječenja koja vašoj supruzi pruža izglede za produljenje života je kemoimunoterapija bevacizumab-om("Avastin"blunk + irinotekan + 5-fluorouracil + leukovorin. Nkon navedene kemoimunoterapije postoje i druge mogućnosti za kemoimunoterapiju cetuximab-om("Erbitux"blunk + oksaliplatin.