Rak debelog crijeva

zabrinutost

Prije 7 dana mama je otisla na kontrolu kod doktora koji ju je za ponovo 7 dana narucio da uradi kolonoskopiju, i tu je rekao da je to prije bio polip koji se promijenio. Nalaz glasi ovako: na 7 cm od mukokutanog prelaza cirkulara infiltrat. Sljedeci nalaz je magnentna rezonansa, i biopsija radi utvrdjivanja staging procesa. Da li moze te objasniti koje su dalje metode lijecenja i sta znaci ovaj nalaz. Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ovaj nalaz znači da majka ima karcinom debelog crijeva kojeg treba operirati/odstraniti kirurškim pute, Sada se rade pretrage da se utvrdi koliko je bolest zapravo uznapedovala i da se moše planirati operacijski zahvat. Nakon operacijskog zahvata znati će se mnogo više i moći će se odrediti prognoza i potrebno dalljnje liječenje.

Igniz

Poštovani doktore,možete mi objasniti na stadionu upućuje ovaj nalaz i koliko i kolika je stopa preživljavanja?

CT Nalaz ukazuje na brojne promjene u parnhimu jetre koje su brojem i veličinom u progresiji na raniji nalaz.u zdjelici slobodna tečnost,te tracak perihepatalno i obostrano parakoli cno.periportalno,peripankreaticno i aortokavalno brojni signifikantno uvećani limfonodi.mezenterijalno masno tkivo u cjelosti hipertenzije,sa brojnim subcentimetarskim limfonodima.zid rektuma infiltrativno zadebljan,sa konsekutivnim suzenje lumena ,na duljini od oko 80 mm,lokoregionalnim uvećanim limfonodima i izraze im hiperdenznim tračcima u mezorektalnom masnom tkivu.nodus u masnom tkivu perineuma 15mm.

Hvala unaprijed

Lijep pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
samo uvidom u ovaj nalaz ne mogu dati odgovor na Vaša pitanja. U svakom slučaju, postoji zadebljanje crijeva, uvećani limfni čvorovi u trbuhu te promjene na jetri a sve skupa je lošije nego što je bilo na prethodnoj snimci.
Nemam uvid u osnovnu dijagnozu, koliko dugo bolest traje, kakvo liječenje je do sada provedeno, kakvi su raniji nalazi...i ono najvažnije, kakve smetnje imate i kakvo je Vaše opće stanje.
Sigurna sam da će Vam Vaš liječnik koji Vas je i uputio na pretragu a upoznat je s navedenim, moći odgovoriti na pitanja.