Rak debelog crijeva

Tumačenje nalaza - hitno

aero

Poštovani, radi se o osobi koja je prošla operaciju raka na prijelazu između tankog na debelo crijevo (odstranjeno je dio jednog i drugog), oporavak je prolazio dobro te je sad ponovno upućen na preglede, nalazi su sljedeći:

Ph nalaz:
Adenocarcinoma infiltrativum intestini crassi.T3N2Mx.Adenocarcinomametastaticum in lymphonodi u 7od16Igl. Op/hemicolestomia lat.dex et ileotransverso L/Lanasthomosis.

Zadnji CT nalaz od 1.6.2011.:
PKsistem desnog bubrega je dilatiran, a desni ureter se prati do srednje trećine psoasa, gde je infiltrisan u ekspanziju. Parenhim jetre je urednih atenuacija. Intra i retroperitonealne lgl nisu uvećane. Nema slobodne tećnosti u abdomenu. Zučni vodovi nisu prošireni. Uredan nalaz pankreasa, levog bubrega, slezine i vaskularnih struktura.

Stanjeposle desne hemikolektomije. Medijalno od desnog m. psoasa vidi se hiperdenzna ekspanzija promera 44x43x40 mm, postkontrastnih atenuacija 84 HU. Promena infiltrise desni ureter, desni m. psoas, a u bliskom je kontaktu sailijacnom arterijom i venom, kao i sa crevnim vijugama. M.psoas je edematozan sa nekoliko hipodenznih area. Ventralno i levo od aorte se vidi ranije opisana ekspanzija koja je sadapromera 4x3cm. Mokracna besika je urednog polozaja i velicine. Nema znakova uvecanja limfnih cvorova. Nema slobodne tecnosti u maloj karlici. Uredan nalaz semenih kesica, prostate i crevnih vijuga. Kostano misicni zidovi karlice su slobodni.

Molim vas da mi malo pojasnite nalaz te date kakav savjet.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Evidentno je da se radi o recidivu karcinoma kolona, odnosno metastaza u limfne čvorove.Prema opisu CT-nalaza tumor je već zahvatio okolne strukture. Zbog toga će ga biti vrlo teško, ako ne i nemoguće, odstraniti kirurškim putem. Ipak savjetijem vam da se prvo posavjetujete s kirurgom i urologom o eventualnom kirurškom zahvatu s ciljem odstranjenja barem dijela tumora. Druga mogućnost liječenja, u ovom trenutku po mom mišljenju realnija je primjena kemoterapije s irinitekanom ili oksaliplatinoim, leukovorinom i 5-fluorouracilom ili kapecitabinom u kombinaciji s imunoterapijom bevacizumabom. Primjena te kombinacije može dovesti do povlačenja tumora.