Rak debelog crijeva

Uplasena

Alda

Na pocetku bih htjela da se zahvalim jer sam mnogo naucila iz dosadasnjih tekstova o polipima.
Moj otac (72 godine) je prije godinu dana hitno operisan-odstranjena je zucna kesica i slijepo crijevo koje je bilo puno fekalija i prijetilo da prsne. Prilikom operacije nisu mu stavili tzv. "carape", te se nakon sedam dana stanje iskompliciralo i dobio je emboliju. Oporavak je bio dug i tezak, jer se nakon toga pojavio i secer pa mu je ukljucen insulin. Dva mjeseca unazad ponovo su poceli bolovi u stomaku i neuredne stolice (ponekad proljev a ponekad zatvor-bez krvi u stolici). Prije dvije sedmice radili su mu kolonoskopiju ali samo prvih 30 cm i taj nalaz je uredan. Na tridesetom centimetru vise se nije moglo proci, doktor kaze da je u pitanju neko zacepljenje. Prije sedam dana radjena mu je iriogr... nisam upamtila naziv nalaza i pozalo se da je rijec o polipima ali doktor sumnja na tumor jer gubi na tezini i slabi krvna slika.
S obzirom na svo dogadjanje u proteklih godinu dana on je jako slab i iscrpljen.
Da li se po vasem misljenju radi o pilipima i koliko je moguca operacija u njegovom slucaju
Hvala Alda

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema vašem opisu najvjerojatnije se radi o polipima ili već i tumoru debelog crijeva. Operacija je nužna za rječenje problema. Da li je operacija moguća kod vašeg oca to će utvrditi njegov liječnik internis i anesteziolog. Ovim putem je nemoguće dati bilo kakvu ocjenu stanja vašeg oca.