Rak debelog crijeva

žuta pjega

slavica

Poštovani!

Mojoj majci je otkrivena bolest žuta pjega, kako nije u mogućnosti lječiti se skupom metodom ampulicom Visudyne predložili su joj lječenje metodom Avastinom, pa nas zanima ukratko kakva je to metoda i koje su joj dobre, a koje loše strane?

Hvala

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Avastin (bevacizumab) je monoklonsko antitijelo koje sprječava stvaranje novih/patoloških krvnih žila u tumorima, ali i na žilnici oka oko, žute pjege, što dovodi do degeneracije žute pjege. Primjenjuje se ili kao intravenska infuzija ili kao injekcija direktno u staklovinu oka. Do sada su objavljeni rezultati nekoliko manjih kliničkih pokusa koji su pokazali da se Avastin može uspješno primijeniti u liječenju staračke neovaskularizacijske degeneracije žute pjege s dosta povoljnim učinkom bez većih nepoželjnih nuspojava. Međutim, nisu poznati dugoročni učinci niti dugoročne nuspojave, budući se lijek tek počeo primjenjivati u liječenju navedene bolesti.