Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

erythema multiforme

Mirela1981

POSTOVANI
Imam 32 god. I prije 5god dijagnosticirana mi je erythema multiforme,nikad od strane lijecnika bilo opce medicine i specijalista nisam dobila apsolutan odgovor i bilo kakvo rjesenje,ne znam vise kako si pomoci,cijele ruke i noge su mi u oziljcima od starih rana i novih,izgledam kao pas dalmatinac sad, ne znam sto da pijem,cime da mazem i kako da izlijecim,probala sam i alternativnu medicinu i nije bilo pomoci,inace nikad nisam bila bolezljiva pa me nemam cak ni glavobolje,prije dva dana sam opet po tko zna koji put dobila osip od vodenih plikova koji poslije izadju u ranicu u obliku mete a oni plikici na tabanima i rukama jako bole tako da ne mogu da hodam i primorana sam da me netko obuce i da mi jesti jer me boli pa ne mogu sama,pretage sam radila i nalazi su mi uredu,cak sam slala na infektologiju u Zg Fran Mihaljevic al sve je ured,da li postoji mogucnost i nacin da doznam sta ju uzrokuje ????Da li ima jos tko u Hrvatskoj ovu bolest da znate?Hvala Vam puno s Stovanjem Mirela V.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Potencijalni uzroci ove bolesti su različiti: virusne infekcije (herpes simplex), bakterijske infekcije (M. pneumoniae), gljivične infekcije, lijekovi (sulfonamidi, antibiotici, NSAR, sedativi, antimalarici i dr.), autoimune bolesti (SLE) itd. U oko 50% slučajeva ne može se utvrditi uzrok i to je vjerojatno slučaj kod Vas. Bolest obično obilježavaju česta vraćanja (recidivi) i to se morate pomiriti.

anonim702

pozdrav,
ovo je moj pokušaj objave teksta pa ću skratiti jako. nadam se da će ovaj put objaviti.
uglavnom meni je dijagnosticirana ista bolest. Nisam sigurna što su tebe slali u zaraznu s obzirom na to da sam se ja liječila na šalati i doktor koji me liječio je super (naravno prvo sam obišla , sveti duh, zaraznu i vinogradsku dok moja doktorica opće prakse čim me vidjela nije zaključila da to može biti jednimo autoimuno i da idem hitno na šalatu).
ne znam dal si uspijela do sada već i saznati nešto više o bolesti ali ono što sam ja uspijela saznati je da je to autoimuna bolest/stanje... kod mene ide slijedom da prvo dobijem herpes (s kojim živim od svoje četvrte godine bez ikakvih problema ali eto jednog dana me spopalo i ovo uz to ) i nakon otprilke desetak dana dobijem plikove.
znači neznam koliko ću ti ja pomoći ali mozda bi ti mogla laicki objasnit (ako sam i ja dobro shvatila) nastanak plikova bar kod mene..... imas temeljnu bolest (virus herpesa, bateriju neku itd) od koje ti same nebi bilo nista opasno i samim time ti je tvoj imunoloski sustav već aktiviran u borbi protiv virusa i stvara antitijela na taj virus, ukoliko nakon toga,a nastupi i drugi neki čimbenik (kod mene je to stres jako) tijelo ti reagira kao da je jos u fazi napada od nečeg i dalje proizvodi antitijela no virusa više nema pa ti tijelo nema što napdat i onda "napada" (ne napad u klasicnom smislu nego ta antitijela moraju na neki način negdje a koliko sam shvatila vole to područje između slojeva kože) tebe.
koliko sam čitala po netu 85 % ljudi su nosioci herpes simplex virusa no ne izbijaju svima na usnici primarni plikovi. Mene su testirali na oba herpes virusa.
ja sam profilaktički pila preko godinu dana aciklovir (herpleks i viroleks tablete) i super je dok ih pijem no s obzirom da se virus herpesa teško istrijebi po prestanku ja dobijem opet herpes (no da se pohvalim zadnji herpes sam odradila bez recidiva erythema). znam da je ovo laički i molim doktora da me ispravi u svemu sto je netočno. Pozdrav i sretno

Elez4

Pozdrav, Majka sam desetogodišnje djevojčice koja ima erythema multiforme. Prvi put joj se pojavilo prije dvije godine u proljeće. I onda se ponavljalo u razmacima od tri mjeseca. Svaki put joj se javi na šakama,a u prošlom ataku joj se proširilo na koljena,laktove,obraze i na uške. Uzročnik je ne poznat,ali smo taj put proveli terapiju antibioticima (infectocillin) i lokalno tekući puder mixuda alba po preporuci dermatologa i u narednih nekoliko dana se sve povuklo. Unazad nekoliko dana joj se pojavilo ponovno,ali nakon godinu dana. Nadam se da će joj i sad ova terapija pomoći. susječam sa svima koji imaju ovu dijagnozu i nadam se da će nekome biti od koristi ova poruka.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vašeg djeteta vjerojatno je riječ o tzv. idiopatskom obliku kod kojeg uzrok nije poznat i koji nalazimo u 50% svih slučajeva. Ako ova terapija ne pomogne, trebalo bi pokušati s kortikosteroidima u obliku krema.