Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

HIV prijenos

knez0911

Pozdrav
Zanima me dali se može dobit HIV ako se radi obostrani oralni seks bez uporabe kondoma ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može, ali šanse su male.

nenadovnenad

doktore,pre oko 20 dana promiskuitetna devojka me je oralno zadovoljavala sa kondomom 10 min,nisam svrsio,secam se da je imala kao neki herpes na usnama, kolike su sanse da se zarazim od nje?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Šanse su zaista minimalne.

nenadovnenad

dosta se zabrinem kad mislim o tome i citam po netu

zabrinuta_222

Poštovani,

prije mjesec i pol dana imala sam nezaštićeni spolni odnos bez ejakulacije u rodnicu. Sada imam gnojnu upalu grla, bez povišene tjelesne tempreature i zanima me je li postoji li povezanost tog simptoma sa HIVom.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne.

zabrinuta_222

Poštovani,
javila sam se prije par dana sa pitanjem o gnojnoj upali grla. Jučer sam bila na hitnoj, prema krvnoj slici i stanju i dijagnosticirali su mi mononukleozu. Zanima me s obzirom da sam čitala da mononukleoza i HIV infekcija imaju slične simptome, mogu li biti sigurna u ovu dijagnozu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Možete biti sigurni. To su potpuno različite bolesti.

AnnaBell18

Postovani,

Zivim u kucanstvu sa osobom koja ima HIV (tata). Vrlo vjerojatno ima i mama, cekamo nalaze.
Bojim se da nismo brat i ja zarazeni. Postoji li ikakva sansa?
Znala sam od tate uzet njegovu koristenu britvicu i koristit ju za depilaciju, pa me zanima moze li se na taj nacin prenjet.
Brat i ja isto idemo na testiranje uskoro, ali me uzasno strah i svaka je pomoc dobrodosla

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Šanse da imate HIV su minimalne.

Shinelikeadiamond25

Pozdrav..dali se hivom moze zaraziti samo ako se proguta zarazena sperma ili su potrebne i mikroranice u ustima?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani, rizik prijenosa HIV-a oralnim odnosom povećava se ako osoba koja obavlja oralni seks ima ranice oko ili u ustima ili grlu i ako osoba koja prima oralni seks ejakulira u usta osobe koja obavlja oralni seks.
Stoga u slučaju sumnje na zarazu, a da bi bili sigurni, potrebno je učiniti testiranje na HIV.