Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

znojenje

mary

Moj užasan problem je znojenje ispod pazuha, pa čak i kad sjedim, tj. ne radim ništa. U ovo ljetno vrijeme ne znam što da radim, jer su mi majice mokre i užasno mi je neugodno. Tuširam se često i isprobala sam sve moguće kozmetičke preparate protiv znojenja, ali mi ništa ne pomaže ni kratkotrajno.
Molim hitnu pomoć i odgovor jer je ovo užasno neugodno, i na posao se ne mogu obući normalno, nego sve nekakve debele majice od konca da se ne vide mokre mrlje.

Zahvaljujem na savjetu

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Hiperhidroza (pojačano znojenje) je vrlo neugodna pojava. U Vašem slučaju se radi o pretjeranom radu žlijezda znojnica u pazusima, a mogla bi biti i kombinacija s pojačanim znojenjem stopala i dlanovima.
Za smanjenje lučenja znoja potrebno je redovito prije za dezinficirajućim sapunima i aplikacija puderom, te primjenjivati antirespirante (s aluminijevim kloridom) u obliku spreja ili stika. Potrebno je trošiti tablete neurostransmitere (antikolinergica) po preporuci neuropsihijatra.
Pamučnu odjeću bez dodatka sintetike treba nositi, a ne debele majice.