Neurologija

AST

N.V

Zeljela bi da mi odgovorite sto to znaci AST mikrobioloski nalaz krvi povecan mi je za 20 doktorica kaze da je to reuma zanima me koje su posljedice od toga i kako se to ljeci .I nace imam problema sa vratnom i grudnom kralj.i nekad imam probadanje i bol oko srca prosla sam sve kardiologe i nalazi su svi uredni pa bi me zanimalo da li mi taj ast moze smetati imam 23 god hvala na odgovoru

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

AST bi vjerovatno mogla biti skraćenica za "AntiStreptolizinski Titar", što označavaodređivanje nivoa antitijela na bakteriju Streptokok. Teško je odgovoriti što bi to značilo "povećan za 20" jer niste naveli normalne vrijednosti laboratorija u kojem je pretraga učinjena. Međutim, potpuno točan odgovor na to pitanje mogao bi Vam dati ili mikrobiolog (specijalist za mikroorganizme) ili reuamtolog (specijalisti za reumatske bolesti).