Neurologija

DIJAGNOZA

Brigita

Kod pacijenta su se pojavljivali epileptični napadi poslije potresa mozga. Kako nije došlo do oporavka i nakon nekoliko godina zbog sumnje na tumor izvršena je biopsija. U dijagnozi je napisano CEREBRI. Molim da mi objasnite što znači ova dijagnoza. Poznato mi je da se radi o tumoru, ali da li je dobročudan ili zločudan.
Što znači: ASTROCYTOMA GR.II?

Unaprijed hvala na obješnjenu.

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Navodite da u dijagnozi piše: CEREBRI. Cerebri je genitiv latinske riječi cerebrum koja znači mozak. Prema tome, cerebri znači mozga. Astrocitomi su grupa češćih tumora mozga koji se prema jednoj klasifikaciji mogu klasificirati prema stupnjevima od I do IV. Prema toj klasifikaciji astrocitomi I stupnja su relativno dobroćudni, a astrocitomi IV stupnja su zloćudni. Međutim, da bi se moglo nešto sigurnije reći, nužno je potrebno pregledati bolesnika i kao i nalaze svih učinjenih pretraga.