Neurologija

EEG / Tumač nalaza

Tomislav007

Poštovanje, molio bih Vas da protumačite nalaz.

Imao sam teški potres mozga, imam 18 godina.

Srednjovoltažna cerebralna aktivnost je frekvencije 9 - 10 c/s.
Blokiranje otvaranjem očiju je djelomično izraženo.
Povremeno se interponiraju kraći nizovi sporijih valova, frakvencije 5-6 i 6-7 c/s, anplitude do 75 uV obostrano.
Povremeno nešto bolje vidljivo desno.
Paroksizmalnih izbijanja nema.
Na HV i FS bez promjena.

EEG nalaz: lakše dizritmički promijenjen sa suspektnom desnom lateralizacijom.

EEG nalaz je sniman 5 dana nakon nesreće.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Imali ste teški potres mozga? Da li to znači da ste bili u nesvjesti i /ili ste imali i posttraumatsku amneziju ( ne sjećanje događaja nakon traume). Da li ste ikada ranije snimali EEG?. Da li ste nakon traume glave snimali CT/MR mozga? Što se tiče EEG-a i njegove abnormalnosti ona se može nakon traume očitovati usporenjem ali neposredno nakon traumatskog događaja. Više dana nakon traume u osobe koja kliničkim neurološkim i neuroradiološkim pretragama nema znakova oštećenja moždanog parenhima (kontuzije) ona nije relevantan nalaz.

Tomislav007

Da, teški potres mozga. Bio sam u nesvijesti i imao posttraumatsku amneziju, čini mi se oko 3 sata događaja da se ne sjećam. EEG sam snimao prvi puta, nikad prije nisam. Nakon traume nisam išao niti na CT niti na MR mozga.

Zahvaljujem na odgovoru

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Dakle imali ste potres mozga II ili čak III stupnja. neophodno je učiniti MR mozga da se isključi kontuzija (nagnječenje) moždanog tkiva. EEG treba ponoviti da se vidi razvoj da li promjene regrediraju, pokazuju progresiju ili su stacionarne