Neurologija

febrilne konvulzije / epi ??

zp

Poštovani,

moja kcerka je prvi puta imala febrilne konvulzije u dobi od 8 - 9 mj, ja to naravo tad nisam znala da je to to, nije bilo jako, kratkotrajno zagledavanje i par trzaja rukicama i nogicama, nakon toga sve ok, to je bilo pri visokoj temperaturi,nismo bili kod ljecnika jer je temperatura brzo pala i nije se javljala a ja nisam smatrala da je to nesto opasno , drugi puta u dobi od 13 mj su se ponovile, uz vrlo visoku temperaturu ( 40), koju nikako nismo uspijevali skinut i proljev,i pocela je trzati rukama nogama i glavom, ovaj put malo jace i pri tome je imala pogled usmjeren u jednu stranu , oci su postale staklaste i nije reagirala na dozivanje sve dok je nisam protresla, tad sam vec znala sto je to jer sam se puno informirala, tako da smo odma otisli na hitnu, tamo su nas ostavili par dana zbog sumnje na rotavirus, na konvulzije nisu reagirali, vec su u nalazu samo napisali da majka spominje grcenje i trzanje, tek je nasa pedijatrica posumnjala da su to konvulzije i uputila nas neuropedijatru gdje smo obavili eeg koji je bio u granicama normale i dobili diazepam ( 5 mg ) klizmu po potrebi bude li temperatura prelazila 38,5 ili u slucaju napada .. Treci put je to bilo u dobi od 22 mj, taj je napad poceo naglo, tokom spavanja, jako grcenje cjelog tijela, trzanje, i nismo je mogli probuditi, jedva smo je okrenuli na bok i dali klizmu, a izmjerena temperatura je iznosila 37,4 rektalno, dakle to su bile afebrilne konvulzije, tek je nakon 10 - 15 minuta temperatura porasla na 38,5. tad je bila hospitalizirana, nakon pretraga zakljucili su da imama e coli u mokraci te da je zbog urinoinfekcije nastao napad, nakon 8 dana na dan otpusta eeg je bio granican, a tokom hospitalizacije su govorili o nekom zaristu al nisam bas dobivala neke informacije, uglavnom zatrazili su mcug i napravili smo ga, bilo je sve ok, tad smo se i 5-6 puta jednom mjesecno kontrolirali kod nefrologa, nikad se e coli nije ponovila ni prije ni poslije ( inace jos nikad nije imala nikakvu urinoinfekciju), tako da nam je nefrolog rekao da vjerojatno e coli nije ni bila , nego vjerojatno krivi nalazi jer bi se ona vratila, da je se tesko rijesiti.** Ostalo je pitanje od cega konvulzije i to jos afebrilne ??** nakon 6 mj od bolnice imali smo redovnu kontrolu ( na koju su nas narucili jos nakon drugih konvulzija ) i eeg, eeg uredan, klizma po potrebi i dalje, kontrola nakon godinu dana .. kroz tu godinu dana bilo je par puta potrebe za klizmom al samo u povisenoj temperaturu ( temperature nisu vise bile toliko ceste jer smo izvadili krajnike koji su bili glavni uzrok bolestima ) i u 11 mj. 2012 na redovnoj kontroli je doktorica tek shvatila da se prosli napad javio u afebrilnom stanju a nakon sto me pitala kako je, rekla sam joj da se djete jos uvijek povremeno zagledava i trza tjelom, al nisu to napadi, samo blagi do umjereni trzajevi i zagledavanja tj odsutnost u trajanju od par sekundi, nakon cega nas je poslala s djetetom psihologu ( psiholog je u nalazu napisao da je njen razvoj i sposobnosti primjerene za dob i da je sve ok ) i na mr mozga te promijenila dijagnozu iz recidivirajucih jednostavnih konvulzija u komplicirane konvulzije .

Prije tri tj smo obavili mr mozga i nalaz je potpuno uredan, nema znaka za epilepsiju, doktorica je zakazala kontrolu u 9. mj. 2013. s nalazima od mr.. mene zanima sto ce sad biti s tom dijagnozom ( s obzirom da su komplicirane a svi me doktori pitaju na kojoj je terapiji osim diazepam i blijedo me gledaju kad kazem da je nema i onda mi kazu da to nisu kompl. konvulzije ako djete nije na terapiji ) s time da ona sad ima 3 g i 8 mj i jos uvijek se zagledava i trza cjelim tjelom, najvise tokom spavanja - sto mogu ocekivati dalje , dal ce dobiti terapiju i kakav je postupak dalje kod kompliciranih konvulzija s urednim mr nalazom ??

znam da nemozete odgovoriti sa sigurnoscu jer nije vas pacijent al zanima me vase misljenje ..

hvala

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Vaše pitanje je za neuropedijatra, no po ovome što ste iznijeli Vaše dijete ima oblik generalizirane epilepsije koja se manifestira u djece kao apsans - što znači trenutačan gubitak kontakta s okolinom bez pada velikih grčeva i sl.
Smatram da bi trebala dobivati terapiju antiepileptikom i da povremene klizme apaurina nisu dovoljne. Inače se u toj problematici radi o poremećaju elektrokortikalne aktivnosti pa na MR-u nemora postojati nikakvo oštećenje. Važan je nalaz EEG -a kao i obitlejska anamneza ev. pozitivna na epilepsiju.