Neurologija

Molim Vas pomozite

pravnicaa

Poštovanje.

Htjela bih da Vas zamolim da mi odgovorite. Bila sam kod oftalmologa i kod neurologa i dijagnosticirana mi je Cephalea Bitemporalna homonimna quadrantanopsia, imam glavobolje i imam smetnje u vidnom polju pri pogledu u desno. Upućena sam da uradim MR mozga. Moje pitanje glasi koji su razlozi nastanka Bitemporalne homonimne quadrantanopsie, šta je to ustvari i da li se radi o prisutnosti tumora ili to može biti urođeno s obzirom da mi je desna strana grudnog koša veća od lijeve od rođenja?

Unaprijed se zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Da bi Vam mogla pravilno odgovoriti važno je znati da li je bitemporalna hemianposija prolazan simptom koji se javlja prije pulzirajuće (migrenske) glavobolje u trajanju od 20 sek ili je to nalaz koji je trajan. Ako se radi o dugotrajnom ili trajnom simptomu on nije bezazlen. Zahtjeva hitno učiniti MR mozga. Bitemporalna ili tzv heteronimna hemianopsija nastaje ako su oštećenja ukrižana valkna vidnih puteva na mjestu nihovog križanja (hijazma) na bazi lubanje.
Učiniti MR mozga.!