Neurologija

Molim za pomoc za tumacenje nalaza MR glave

kjara

Mr endokranijuma
Pregled uradjen u aksialnoj i sagitalnoj koronarnoj ravni u SE i TSE sekvencijama sa 3Dmpr definisanim T1W i T2W relaksacionim vremenima pre i postkontrasno.
Endokranijalno levo frontalno, subkortikalno izdvajaju se 2 punktiformne hiperintenzne lezije bez kontrastnog pojacanja IS i perifokalnog edema, aspekta maikroangiopatskih lezija. Lako naglaseni perivaskularni prostori u bazalnim ganglijama. Komorni sistem je pravilno polozen, simetrican, primerene velicine.
nema pomeranja mediosagitalnih struktura.
Sulkusi na konveksitetu siri/ispred zivotne dobi pacijentkinje/bez patoloskih sadrzaja.
Hipokampalne regije, regija kraniocervikalnog prelaza, PC uglovi i orbite bez vidljivih grubljih patoloskih promena. U bazalnim cisternama, komorama i subarahnoidalnom prostoru bez patoloskog sadrzaja. Paranazalne supljine su pravilno razvijene, bez patoloskog sadrzaja.
MR angiografija
pregled uradjen u 3DTOF sekvenci.
Zapaza normalna morfologija arterija Vilisovog setougla, njihova pravilna ramifikacija, bez vidljivih suzenja i prosirenja lumena.

Eto ovo su 2 rezultata, mene zanima sta znace ove 2 lezije..a problem zbog kog je ovo radjeno su ljuljanja i nestabilnost, nekad traju 3-4 dana , pa malo prestane, pa opet, nekad ne mogu da ustanem iz kreveta. Imam migrene vec 15 godina..snimala sam i vratnu kicmu i dopler krvnih sudova vrata, to je sve uredu. nemam bolove u vratu, ali eto dali su mi neku fizikalnu da pokusam sa tim. Isla sam i na to ali moji problemi sa ljuljanjem i nestabilnoscu traju i dalje, to traje vec 2,5 meseca. Kod ORL je sve uredu, centar za ravnotezu, sluh..imam 47 godina, nisam pusac, nemam povisen holesterol

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Dvije hiperintenzivne lezije znače oštećenje mijelinske ovojnice koje može nastati zbog migrenskih glavobolja, ponekad je nepoznatnog uzroka tzv UBO (undefined bright objects), ali može biti i početak kronične upalne bolesti mozga ako pri tome postoje karakteristični neurološki simptomi. Obzirom na Vašu dob i karakteristike simptoma ovaj nalaz možete zanemariti.
Ljuljanje koje se ponekad javlja može imati sasvim drugi razlog- promjene krvnog tlaka , poremećaj kemijskih prijenosnika i sl.
Liječe se na specifičan način, no ako su blage i rijetke zanemarite ih