Neurologija

MS

Nera32

Postovana Imam 33 godine,majka sam dvoje djece,unazad dvije godine lijecim se od hipotireoze te uzimam letrox.Od tada sam umorna,imam problema sa spavanjem i cesto me zna zaboliti glava.Do prije dva mjeseca osjetila sam trnce u nogama,tacnije mravinjanje,i da se nemogu dovoljno izmokriti,unatad par dana osjecaj je isti i u rukama.Javila sam se dr.uradila MR kraniuma koji kaze :Supratentorijalno obostrano u bjeloj masi prevashodno dubokoj prisutne brojne lezije primarne demijelinizacijske geneze uz dvije fokalne lezije u kicmenoj mozdini cervikalnog segmenta kicme.U pojedinim lezijama supratentorijalno prisutni znaci restrikcije difuznije sto indirektno ukazuje na akutne lezije. Molim vas objasnite mi ovaj nalaz?Strah me je i sta mogu ocekivati?Dr.kaze da je MS,Jel treba jos neke pretrage da se urade da se potvrdi dijagnoza?Evocirani potencijali su uredni.Unaprijed zahvalna.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Da može se raditi o multiploj sklerozi, ali treba točno ispitati vrstu i trajanje pojedinih simptoma te učiniti tzv diferencijalno dijagnostičku obradu jer različite bolesti poput sarkoidoze, neuroboreliote, Lupusa, antifosfolipidnog sindroma i dr. mogu dati slične kliničke simptome i promjene u MR-u. Naravno vrlo je važna lokalizacije i izled lezija u MR-u.
Trebate neurološku obradu!