Neurologija

MS i trudnoča

maja

Pozdravljeni!
Postavljena mi je diagnoza multipla skleroza.Zanima me kako upliva trudnoča na ovu bolest i šta vi savjetujete?Jer ne mogu zatrudnjeti naravnim putem ču iči u postupak ivf,pa me zanima dali se mi uopče isplati ili je bolje ne zatrudnjeti.Bojim se pogoršanja stanja!
Hvala za odgovor

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Prema do sada dostupnim podacima žene koje imaju multiplu sklerozu i trudne su često imaju manji broj simptoma i relapsa multiple skleroze, naročito u drugom i trećem tromjesečju trudnoće. Međutim, svakako se trebate konzultirati sa svojim neurologom i ginekologom.