Neurologija

Multiplex

Snježana

OTPUSNO PISMO dijagnoza SCLEROSIS MULTIPLEX(relaps-remitirajući tip)
Bolesnica se dogovorno hospitalizirala radi komletne obrade pod slikom desnostrane hemipareze i sumnje na diseminiranu bolest SŽS-a.

IZ ANAMNEZIJE:se saznaje da unatrag 5.g. tegobe započele osjećajem trnca u cijelom tijelu osim po glavi ,trajalo je oko 1,5mjesec,te se povuklo uz zaostale trnce obih šaka.Od tada pri saginjanju glave i tijela osjeti struju duž desne ruke,a unazad godinu dana duž , desne noge.Iste tegobe su se ponovile nakon 8 mjeseci , ali su kraće trajale.Unatrag mjesec dana se žali na slabost i nespretnost desne ruke i noge , nemože raditi finije pokrete i poslove desnom rukom.Ponekad jo pobegne stolica ili mokraća.

SOMATSKI STATUS (pri prijemu):uredan.

NEUROLOŠKI STATUS:javlja hipoesteziju lijevog obraza , dok je ostali nalaz kranijalnih živaca u cijelosti uredan.U AG položaju desna ruka tone uz fleksiju prstiju i u laktu , u položaju po Migazziniju do određenog nivoa.GMS desne ruke i noge oslabljena , tonus mišića primjeren , dimetrija na sva 4 ekstremiteta.Refleksi življi desno.KTR ugašeni u sve 3 etaže obostrano , te oba plantarna refleksa.badinski negativan.Romberg pozitivan s desnom lateralizacijom.Hod blže paretičan desnom nogom.Sfinktere povremeno ne kontrolira u cijelosti.

PSIHIČKI:svjesna , adekvatna u kontaktu.

KLINIČKA OBRADA: SE 6, L 9,0, CKS, DKS , trombociti uredni. Urin uredan, TPHA nereaktivan.Od biokemijskih parametara nešto povišene vrijednosti kolesterola i triglicerida, ostalo u granicama normale. EEG uredan. Vidni evocirani potencijali još u granicama normale, moguće smetnje provođenja lijevog vidnog puta. Slušni evocirani potencijali – nalaz obostrano upućuje na znakove neuronalne lezije prepontino i pontino. MR mozga: u T1, T2 i proton mjernoj slici u tri ravnine i MR vratne kralježnice:vidljivi brojni plakovi u bijeloj moždanoj supstanci supra i infratentorijano, također i u vratnoj moduli u visini trupa Th 1 vratnog kralješka. ZAKLJUČAK: brojni plakovi u vratnoj moduli te supra i infratenotorijalno u smislu uznapredovalog oblika diseminirane bolesti SŽS-a.
Tijekom hospitalizacije se provodi 5- dnevna pulsna kortkosteroidna terapija Metilprednizolonom u dozi od 250 mg, šesti dan se inicira Depo preparat, te se bolesnica otpušta kući uz odgovarajuće preporuke.
Neurološka kontrola predviđa se 6 mj. Prema potrebi ranije.

Imam 42 godine i prije 15 dana sam otpuštena iz bolnice sa ovom dijagnozom, ali sa malo savjeta od ,liječnika što i kako dalje se nositi sa ovom bolesti o kojoj malo znam. Počela sam koristiti preparat "ENADA". Da li sam dobro postupila i zanima me da li postoji još nešto što bi mi poboljšalo stanje? Zanima me da li ima nekih savjeta u vezi prehrane i tjelesnih vježbi itd.Liječnik mi je samo savjetovao radostan život bez stresova.

Dr M. Bošnjak Pašić

Multipla skleroza (MS) je bolest koja se opisuje još od 14. stoljeća. Danas se MS tumači kao autoimuni proces, posljedica kasne reakcije preosjetljivosti, ili kao posljedica infekcije, najvjerojatnije virusne, nastale u djetinjstvu ili adolescenciji. Pri tom ulogu igraju i faktori okoline, genetska predispozicija tj. nasljeđe, čime se objašnjava da u istoj sredini osobe oboljevaju, a druge ne. Početak bolesti i pojedina pogoršanja mogu biti provocirana stresom i infekcijama. Nakon poroda bolest se često pogoršava. Najčešće se javlja u dobi između 20-45.g. života, vrlo rijetko prije 15-te godine, učestalija je u žena. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Gorskom Kotaru. U osnovi se zbiva demijelinizacija tj. propadanje mijelina, tvari koja se normalno nalazi u živčanom sustavu. Najčešće navedene promjene nastaju u prostorima oko sitnih vena u središnjem živčanom sustavu i na tim mjestima dolazi do nastajanja tzv. ploča. Propadanje mijelina tj. demijelinizacija može biti različitih starosti i prema tome se razlikuju svježe od starijih promjena. Osobitost navedene bolesti je tijek sa remisijama (fazama poboljšanja) i egzarcerbacijama (fazama pogoršanja), varjabilnost kliničke slike, neuroloških ispada i otštećenja. U 20-ak % slučajeva bolest ima benigni tok. Progresivni oblik bolesti javlja se u starijih osoba, dok se u mlađih osoba češće javlja oblik s blažim tijekom. Kako je to kronična bolest varijabilnog tijeka, tome je prilagođena i terapija. Liječenje se sastoji u primjeni kortikosteroida, primjeni spazmolitika, analgetika, antidepresiva i fizioterapiji. U posljednje vrijeme primjenjuju se i imunomodulacijske terapije (beta-interferon). U ishrani je važno jesti hranu bogatu vitaminima, mineralima, uglavnom što svježiju. Nikotin i alkohol su zabranjeni.