Neurologija

Pitanje

Ivana

Molim Vas da mi odgovorite što je to narkolepsija?Hvala

Dr. Marija Bošnjak-Pašić

Narkolepsija je skup poremećaja označenih jednim od ili svim slijedećim značajkama (narkoleptička tetrada);
1. bolesnik može biti danima pospan uz povremene nastupe neodoljivog poriva za snom koji traju i do 15-ak minuta (neodoljive epizode usnivanja)
2. katapleksija se očituje kao nagli gubitak tonusa u izoliranim (rjeđe u svim) mišićnim skupinama, bez poremećaja svijesti. Očituje se kao osjećaj slabosti, klonulost, javlja se mlohava vilica, glava pada na prsa, bolesnik pada, a uzrokovan je snaćnim emiocionalnim iskustvom (smijeh, plač, strah)
3. paraliza spavanja je iznenadna potpuna kljenut voljne muskulature, praćena osjećajem straha koja traje nekoliko minuta i javlja se obično nakon buđenja, ponekad prije usnivanja
4. hipnagogne halucinacije su vidne ili slušne halucinacije koje se javljaju u trenucima usnivanja, praćene su osjećajem straha
5. EEG može pokazati karakterističnu pojavu inicijalnog REM-a (rapid eye movement)
6. noćno spavanje je često poremećeno, bolesnici se tuže na glavobolje, a u 1/3 bolesnika se javlja pretilost
Smatra se da je temeljni poremećaj u narkolepsiji oštećenje retikularnog aktivirajućeg sustava (odgovornog za budnost).