Neurologija

rechlihauzen

sanja

Molim nekoliko osnovnih informacija o rechlihauzenovoj bolesti.
Kako se dijagnosticira, koje poteškoće se mogu očekivati kod oboljelog,
kako se liječi, općenito nešto o njoj. Unaprijed zahvaljujem .

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Vjerovatno mislite na von Recklinghausenovu bolest koja je rijetka nasljedna bolest karakterizirana pojavom promjena na koži - smećkasto obojena područja kože (boje poput bijele kave) najčešće smještene po trupu, zdjelici, na laktovima i/ili koljenima, te pojavom manjeg ili većeg broja potkožnih izraslina (neurofibromi) koje mogu pratiti tijek perifernih živaca. Ponekad izrasline mogu pritisnuti periferni živac i dovesti do njegovog oštećenja, a pokatkad izrasline mogu nastati na dijelovima živaca koji se nalaze u središnjem živčanom sustavu (mozak, kralješnična moždina) i potiskivati okolne strukture. Izrasline koje uzrokuju izražene simptome mogu se kirurški odstraniti ili zračiti.