Neurologija

Savjet

niky22

Poštovana,imam nekoliko pitanja za Vas
Imam 22.g..i prije otprilike 2.g mi se dogodilo nešto nalik nekakvom napadu..sad ne znam jel epi..ugl..kroz to cijelo popodne sam se lošije osijećala te sam predvečer otišla po nekakve fotke u foto radnju i tada se to nešto ;dogodilo:došla sam tu i pitala jesu gotve te fotke i od tog se trenutka ne sijećam idućih minutu-dvije..toliko je to trajalo kaže cura koja je tu radila..ugl.ja sam ju to pitala i ona mi je odgovorila i pitala još nešto al ja nisam reagirala niti se toga sijećam..po njenim riječima samo sam tu stajala totalno praznog pogleda..i nakon što je to prošlo..ponovila sam to isto pitanje-za fotke..na koje mi je ona več odgovorila tijekom te 2 min..iako sam ja bila uvjerena da ju to nisam pitala prije....nakon toga otišla sam doma.al sam se iza toga još malo čudno osijećala-nekakva opća slabost..ne znam ni sama kako da opišem. To mi se još uvijek zna dogoditi, evo zadnji put pred par dana u trgovini...Napominjem da sam bila nedonošće, 1700g,RD 45cm, mjesec i pol dana na neonatologiji: 15 dana na th kisikom, a primala sam i Phenobarbiton ne znam tocno zbog cega, ali u otpusnom pismu se navodi tremor i apnoicne atake, a sa 2.5 g. imala sam febrilne konvulzije..koje su okarakterizirane kao status epilepticus jer su trajale oko 45 min
..te sam bila hospitalizirana na neuropedijatriji 2 tj., konvulzije sam imala još jednom nakon toga-2 mjeseca nakon prve atake te sam do 7.g pila apilepsin..nakon toga mi je th.ukinuta i nisam išla na daljne kontrole:
Sada sam otisla neurologu, i nalaz je slijedeci:
EEG:
Osnovna EEG aktivnost je srednje voltažni regularni alfa ritam, frekvencije 9 Hz.
U dva navrata, obostrano iznad postraničnih regija, interponiraju se sporiji valovi nešto više voltaže.
Reakcija blokiranja je slabije izražena.
Tijekom HV bez promjena.
EEG nalaz blago je dizritmičan.

Iz statusa:
Somatski:periferne pulzacije palpabilne
Neurološki:
Kranijum:b.o.
Vrat: Nuhalna muskulatura blago povišenog tonusa. Kretnje u cervikalnom segmentu uredne.
Kranijski živci:motorički i osjetni status moždanih živaca uredan.Zjenice izokorične, očuvanih reakcija na svjetlo.Faciomotorika simetrična.
Mastikatorna muskulatura bez asimetrije.
Motorika:u AG testovima nema lateralizacije.
Vlastiti refleksi: Miotatski refleksi na rukama simetrični. GMS šaka očuvana.
Osjet očuvan. U Rombergu, titubacija. Lassegue negativan. Adson negativan.
Nema ny. U Unterbergeru bez lateralizacije.Hod na petama uredan. Tandemski hod uredan.Govor uredan.

DG:Krize svijesti i.o.
Snimiti MR mozga;Color doppler UZ krvnih žila vrata;Lab-KKS,biokemija, CRP

Dali ovaj nalaz upucuje na nesto? neurolog nije bio bas rijecit

Hvala

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Mislim da bi se moglo raditi o tzv kompleksnoj parcijalnoj epilepsiji sa izraženim pseudoapsansom. Morate ponoviti EEG , a bilo bi dobro učiniti kompleksnije snimke EEG-a npr nakon deprivacije sna i polisomnografiju. Dobro bi bilo učiniti MR mozga posebno s prikazom hipokampalnih struktura.
Preporučam Vam da se javite u Centar za Epilepsiju KBC Zagreb gdje je moguće učiniti kompleksne elektrofiziološke preglede i na temelju nalaza odrediti Vam terapiju.

niky22

Hvala Vam na odogovoru !

Ne živim u Zagrebu, niti u blizini..naime iz Splita sam..tako da ću tu morati obaviti te pretrage.
Ali, naglašavam da se ti "napadi" ne događaju često..i uvijek se dogode ljeti, po velikim vrućinama..pa možda je to olakotna okolnost..pa to možda ipak nije epilepsija..bar se nadam..happy, možda je od vrućine..umora....ali ipak ću obaviti dodatne pretrage koje ste naveli.

Hvala još jednom

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Svakako to morate rješiti da ovi sada rijetki napadaji ne postanu učestali ili da se prošire u smislu velikih napadaja.
pozdrav
V. Brinar