Neurologija

Svakodnevna glavobolja

bambolina

Dobar dan,
od 1999 imam glavobolje koje su postale sve cesce i cesce da su nakraju postale skoro svakodnevne (u mjesec dana ima vise dana kad me glava boli nego kad ne).
Napravljen mi je CT mozga: nativna snimka pokazuje urednu strukturu mozga.
RTG PNŠ: nalaz uredan
EEG: Srednjevoltazna cerebralna aktivnost je frekvencije 9-10 c/s
Blokiranje otvaranjem ociju je djelomocno izrazeno.
Povremeno se interponiraju sporiji i ostriji valovi frekvencije 6-7 c/s amplitude do 75 uV onostrano, nesto bolje vidljivo ljevo.
Paroksizamalinih izbijanja nema.
Na HV i FS bez promjena
EEG nalaz dizritmicki iritativno promjenjen s ljevom lateralizacijom.

Molim Vas dali bi mi mogli objasniti sta to znaci rijecima koje bi ja mogla razumjeti?
Doktor na neurologiji mi je prvo prepisao Rivotril 0,5mg a zatim Ktena 300 3x na dan.
Tri puta sam u nazad godinu mi je rađen EEG i nalaz je uvijek bio isti.
Redovito pijem tablete non ne vidim promjene.
Na zalost moj doktor nije uspio naci vremena da mi objasni (jer jedva nadje vremena da me primi na pregled posto je jako zauzet) pa Vas molim da mi na meni razumljiv nacin pomognete i objasnite sta je to, sta znaci nalaz EEG-a i kaka je moja dijagnoza?
Molim Vas nemoj te me odbiti.
Unaprjed Vam zahvaljujem!

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
javite se nadležnom liječniku da vas uputi na neurološki pregled i eventualnu hospitalizaciju na neku od zagrebačkih neuroloških klinika, tijekom koje bi se učinio kontrolni EEG nalaz te učinio dodatni EEG nakon neprospavane noći. U obzir također dolazi i video EEG monitoring kojim je sa sigurnošću moguće utvrditi patološku moždanu aktivnost te uvesti prikladnu terapiju.

angel123

Poštovani
Doktor opće prakse poslao me na EEG pregled radi učestalih i svakodnevnih glavobolja popraćenih trnicima u glavi i najčešće se javljaju u isto vrijeme.EEG nalaz ide ovako:
O.c.a. je alfa ritma 8-10Hz.
RVB slabo izražena.
Tijekom snimanja interponiraju se sporiji,zaobljeni i viševoltažni valovi,5-6 Hz,do 50 microV,obostrano frontocentralno.
Na HV nema drugih promjena.Paroksizama nema.
EEG nalaz je ditmički jače promijenjen obostrano FC.

Možete li pojasniti o čemu je riječ i što mi činiti dalje,tj.koju mogućnost imam,jer tako brzo ne mogu doći do spec.neurologa?
Puno hvala

angel123

Poštovani
Doktor opće prakse poslao me na EEG pregled radi učestalih i svakodnevnih glavobolja popraćenih trnicima u glavi i najčešće se javljaju u isto vrijeme.EEG nalaz ide ovako:
O.c.a. je alfa ritma 8-10Hz.
RVB slabo izražena.
Tijekom snimanja interponiraju se sporiji,zaobljeni i viševoltažni valovi,5-6 Hz,do 50 microV,obostrano frontocentralno.
Na HV nema drugih promjena.Paroksizama nema.
EEG nalaz je ditmički jače promijenjen obostrano FC.

Možete li pojasniti o čemu je riječ i što mi činiti dalje,tj.koju mogućnost imam,jer tako brzo ne mogu doći do spec.neurologa?
Puno hvala

bambolina

Postovani doktore zelim Vam zahvaliti na odgovoru!
U medjuvremenu sam bila na pregledu. Doc.dr.sc.J. mi je smanjio Katene na 2x dnevno. Nija upisao kada ce biti kontrola vec je rekao da cu osjetiti sama potrebu jer da ce me glava pocet boliti jace i cesce (nisam ocekivala takav odgovor). na zalost ja sam iz OS i nemam mogucnost da idem u ZG kao ni da se obratim privatnom neurologu. Dr.opce prakse me uputio upravo kod doc.dr.sc.J. jer on slovi kao naj bolji neurolog u OS (cak sam citala na netu da je cit."poznati hrvatski stručnjak za tu vrstu boli" tako da ne znam kome bi se vise mogla obratiti i sta bi mogla poduzeti. Sad konkretno imam glavobolju pet dana koja ni ne prestaje nakon Nalgesina (koji mi je doc.dr.sc.J. preporucio kod glavobolje),od bolova sam se pocela buditi i po noci.
Jos se jednom zahvaljujem i srdacno Vas pozdravljam!

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
pokušajte slijediti upute koje Vam je dao liječnik. Ako vidite da vam određeni lijek ne djeluje, slobodno probajte neki drugi, ukoliko niste alergični i nema drugih razloga za neuzimanje određenih lijekova!
Važno ja da vodite precizni dnevnik svojih glavobolja, bilježite kada boli, gdje, što je uzrokovalo glavobolju, što ste jeli, koliko ste spavali... Sve je važno! Osim toga, uzimate li kakve lijekove (oralna kontracepcija?) koji bi mogli imati utjecaja na glavobolju. Nakon toga, ponovno se javite svom neurologu koji će uz vašu pomoć vidjeti o kakvom tipu glavobolje je zapravo riječ te vam dati odgovarajuće lijekove.