Neurologija

terapija akutnog inzulta

Molim odgovor kako tretirati medikamentozno akutni inzult s hipertonijom prehospitalno do hospitalizacije. Da li je ebrantil i.v. dobar izbor ?

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Cerebrovaskularni inzult (moždani udar) je hitno medicinsko stanje koje zahtijeva najhitniju hospitalizaciju na nadležnom neurološkom odjelu gdje će se učiniti potrebna dijagnostička obrada i na temelju nalaza odlučiti o potrebnoj terapiji. Prije učinjenih pretraga nije moguće sa sigurnošću utvrditi da li se radi o ishemijskom ili o hemoragijskom moždanom udaru. Terapija te dvije vrste moždanih udara značajno se razlikuje. Preporuke za zbrinjavnje bolesnika s moždnim udarom objavilo je Hrvatsko društvo za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora.