Neurologija

trental i pentilin

Anita

Da li mi možete nešto reći o ovim lijekovima jer imam povišen tonus i elastićnost krvnih žila i vrtoglavice,

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Lijekovi koje navodite sadrže kao aktivnu supstancu pentoksifilin za koji postoje pokazatelji da smanjuje viskoznost krvi i poboljšava savitljivost (fleksibilnost) crvenih krvnih tjelešaca (eritrocita) i na taj način poboljšava protok u krvi i povećava dovod kisika u tkiva. Međutim, točan način djelovanja lijeka još uvijek nije u potpunosti poznat.

Anitas

Da li ima nuspojava kod ovih lijekova i kolika mi im primjena trebala biti dnevno( najviša doza)

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Uobičajena dnevna doza pentoksifilina iznosi 1200 mg (3x400 mg). Kao i svaki drugi lijek, i pentoksifilin može dovesti do nuspojava. Preporučljivo bi bilo da se javite svom liječniku koji će Vas pregledati, učiniti potrebne pretrage i, ako zaključi da Vam je pentiksifilin potreban, objasnit će Vam prednosti, nedostatke i nuspojeve primjene pentoksifilina.