Neurologija

Žmiganje

azra

Poštovani,
pišem u ime svoga dečka koji pati od kroničnog žmirkanja na oba oka, iako na jedno više. Nisu mu otkriveni nikakvi organski poremečaji u redovnim pregledima. Zanima me koji su mogući pokretači tj. uzroci žmirkanja i koje pretrage i postupke u liječenju preporučate? On se žali na neonske lampe pa me zanima može li i to biti uzrok? Inače vjerujem da to žmirkanje uzrokuje i umor na koji se često žali. Za sada (par godina) mu ovaj problem nije ometao normalan život, a intenzitet poremečaja je promjenjiv. Hvala na odgovoru!

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Smetnje koje navodite mogle bi biti posljedica nadražaja očiju (alergije, upale itd), neadekvatne dioptrije, naprezanja očiju i nekih drugih bolesti. Na temelju Vašeg opisa nije moguće zaključiti o čemu bi se točno moglo raditi. Savjetovao bih Vašem dečku da se javi svojem liječniku koji će ga uputiti na potrebne preglede.

azra

Pa upravo sam vas i pitala da mi kazete koji su to potrebni pregledi. Hvala.

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Samo na temelju Vašeg dopisa praktički je nemoguće zaključiti koje bi bile potrebne pretrage. Da bi se odredilo koje pretrage bi gospodin trebao učiniti nužno je potreban liječnički pregled.