Neurologija

Vidno asimetrične zjenice pri zagledavanju...?

maja121980

Poštovani,
ljubazno molim odgovor. Odmah na popčetku isključujem problem vida i očiju jer smo bili kod oftamologa i sve je u redu.
Naime, radi se o tome da kod mog 16-mjesečnog dječaka koji kad se zagleda u neki predmet ili fokusira bez treptaja primjećujem da mu se zjenica lijevog oka očito suzi tako da ima poprilično različite veličine zjenica tih par sekundi. To smo primijetili još kad je bio skroz malen. Inače, razvoj je do sada prolazio u redu, dapače vrlo aktivno i napredno dijete.

Imamo li razloga za brigu, o čemu bi se moglo raditi?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Lijepi pozdrav,
mz

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

nemate razloga za zabrinjavanje. Razlika u širini zjenica je vrlo česta pojava. Ona je bezazlena ako je reaktibilnost na svjetlo uredna (sužavanje zjenica pri obasjavanju svjetlom) . Pri tome mogu imati sličnu razliku u širini pri sužavanju. 20% ljudi ima razliku u širini zjenica tzv anizokoriju.
Ako se dijete normalno razvija ne trebate se zabrinjavati