Neurologija

više o sindromu

Marija

Molim vas da mi napišete nešto više o Gillijan Bareovom sindromu, simptomi, dijagnostika, lijećenje.

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Guillaine-Barreov sindrom označava progresivnu simetričnu slabost mišića koji počinje obično tjedan do tri tjedna nakon neke virusne infekcije. Bolest obično počinje osjećajem trnjenja i slabosti u nogama koja se širi uzlazno i prema rukama. Česti su i poremećaji drugih funkcija kao što su krvni tlak, puls itd. Ako slabost zahvati i mišiće zadužene za disanje, bolesnik tada ne može disati. Guillaine-Barreov sindrom je hitno stanje koje zahtijeva stalno praćenje bolesnika i nadzor vitalnih funkcija, pa bolesnike treba smjestiti na Odjel intenzivne skrbi kako bi ga se moglo priključiti na aparate za disanje ukoliko dođe do prestanka disanja. Dijagnoza sindroma se postavlja na temelju kliničke slike i nalaza učinjenih pretrage kao što je elektromioneurografija (EMNG) zapis o električnoj aktivnosti mišića i perifernih živaca. Bolest se liječi plazmaferezom (uklanjanjem neželjenih sastojaka krvne plazme) ili primjenom infuzija imunoglobulina. Većina bolesnika se uz navedeno liječenje oporavi, a u određenog broja bolesnika mogu zaostati različiti stupnjevi slabosti mišića.