Neurologija

vrtoglavice

martica

Molim vas za odgovor,, imam 27g i svakodnevne vrtoglavice igubitke ravnoteže,zanošenja i umore pogotovo nakon kretanja kad stanem organiyam kao da mi se ne može odmoriti pa nastupaju neugodne vrtoglavice koje se ne smiruju dugo.Kratkovidna sam nosim naočale., ne znam koje bi pretrage trebala obaviti kod dr. opče prakse vadila sam prije par mj. krv radi istih tegoba ,jetreni enzimi su bili povećani ali su se normalizirali.Majka sam male dijece 11mj i 3g ali napominjem da mi nikakav odmor ne pomaže pogotovo što mi je san loš isprekidan s naglim buđenjima više puta tijekom noći

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
vrtoglavica može biti uzrokovana poremećajima centara za ravnotežu i može biti centralnog ili perifernog tipa. Centralni poremećaji su uzrokovani tzv. vertebrobazilarnom insuficijencijom tj. nedovoljnom opskrbom krvi u vratnim krvnim žilama koje opskrbljuju stražnju moždanu cirkulaciju, te vam preporučam da učinite ultrazvučni pregled krvnih žila vrata i funkcionalne snimke vratnog dijela kralježnice. Periferna vrtoglavica uzrokovana je poremećajima centara za ravnotežu koji se nalaze u unutrašnjem dijelu uha, pa bi bilo uputno da učinite ORL pregled. Vrtoglavica može biti uzrokovana i anemijom ,pogotovo u mladih žena, pa učinite i pregled krvne slike te eventualno internistički pregled. U svakom slučaju, simptomi koje ste opisali zahtijevaju neurološku obradu te se javite nadležnom neurologu. Pozdrav