Neurologija

zabrinuta majka

vkfgolic1

djevojčica 14,5 god bez bola u trbuhu ili glavobolje počela povraćati u 22 sata.u povraćenom sadržaju prisutna tekućina bez tragova hrane.u 23 sata nakon četvrtog povraćanja kolabirala.kolapsu je prethodilo bljedilo lica i zvjezdice pred očima.nije udarila glavom.dosla svjesti nakon minut i potom se umokrila.djete je bilo jako uznemireno,razgovarale smo ali je stalno drhtala i govorila da se uplasila.hospitalizovana na neuropedijatriji.lab crp2,3 suk5,12 kks er5,60hbg155 htc0.46 le9.0 neut.85,2% lym6.5% mono5.90% eo0,1% TR264 HELIKO TEST NEG.
uzv abdomena i oftalmološki pregled uredu (fou uredu) eeg u budnom stanju bilježi lako iritativne promjene mr-pregled endokranija ukazuje na znakove upalnih promjena pns,ostalo bez signifikantnih patomorfoloških promjena. orl uveo klaritromicin 250mg 2*1,akva maris i olint sprej 10 dana.
to se sve desilo na badnje veče 24.12 pred ponoćku.djete zivi u sredjenoj porodici okruzeta toplotom i ljubavlju.odličan đak.roditelji brizni.nikad prije nista slicno se nije desavalo.zanima me sta su iritativne promjene na eeg-u i mogu li na to ikako uticati.napominjem da je djete tt64,5kg tv173cm rr nakon kolapsa je bio 100/60.menarha u 11 godini.zadnji ciklus 09.12.2012 i sad 02.01.2013
unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Iz Vašeg opisa nalaza teško mogu razumjeti o čemu se radi. Mrljaste upalne promjene u pns - mogu značiti upalne promjene u ponsu što nije bezazleno stanje no pretpostavljam da su radiolog i liječnik koji je vodi to vidjeli , te da ste Vi krivo opisali nalaz.
Iritativne promjene u EEG-u su mnogoznačne: nezmnam da li je to rađeno u stanju akutnog poremećaja, ili u poboljšanom stanju. Iritacija može biti specifična . epileptogena ili je nespecifičnog karaktera u sklopu razvojnih promjena djeteta.

Sbvakako je neophodno razjasniti da li MR mozga uredan i kakav je neurološki status.