Otorinolaringologija

alergija

Iva

Poštovani,

kad se oko mene nalazi kućna prašina (možda se radi i o grinjama) počinje mi obilno curiti nos i kišem. Pretpostavljam da se radi o alergiji.
Kad se maknem od prašnjavog mjesta ili kad se prašnjavi predmet ukloni reakcija prestaje.

Da li često izlaganje prašini, što dovodi do tih alergijskih reakcija (kihanje i curenje nosa), može dovesti do nekih drugih ozbiljnijih problema.

Unaprijed zahvaljujem.

S poštovanjem,

Iva

prof.dr. Željko Bumber

Vaše pretpostavke treba potvrditi pregledom (alergolog internista, otorinolaringolog) i testiranjem na inhalacione alergene. Učinite RIST i RAST. Bris nosa na eozinofile, KKS, SE.
Treba smanjiti mogućnost kontakta sa prašinom: mokre krpe pri čišćenju, zaštita na radnom mjestu i sl. Neke od tih uvjeta nije lako
ostvariti. Moguća je primjena antialergijske terapije.
Ozbiljni problemi mogli bi se javiti na plućima u obliku spastičkog bronhitisa, astme . Savjet - javite se alergologu koji će ove preporuke
razjasniti i predložiti mjere.