Otorinolaringologija

alergoloski nalaz i zacepljen nos

dinka

Molila bi da mi malo pojasnite alergoloski nalaz.
Histamin 3x3 (ne znam sto ovo znaci)
Poaa pratensis (livadarka) 6x6
Phleum pratense (rudaca) 6x6
Dactylis glomerata (jezivica) 6x6
Sscale cereale (divlja raz) 5x5

Poteskoce su mi zacepljen nos,a ponekad me svrbi grlo i oci.

U obitelji(otac,sestra)se susrecem sa pojavom alergija i na zivezne namjernice,a kako sam ja ovaj test radila 1999g,zanima me da li bi se trebala ponovno testirati da bi izuzela i te oblike alergija?
od terapije koristim nosni sprej Flixonaze,jednom dnevno ,ali ne svaki dan vec samo kad imam zacepljen nos.
Puno hvala na odgovoru!

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovana Dinka,
Kod vas se radi o alergijskom rinitisu (alergijskoj uapli nosne sluznice), što su alergološki testovi i pokazali. Budući da ste radili alergološko testiranje na nutritivne alergene 1999 g. nema potrebe da sada to ponavljate. Terapija se provodi lokalnim kortikosteroidom u obliku spreja (Flixonase ili Nasonex) i antihistaminikom ( Telfast, Flonidan ili Claritine ) kada imate simptome.