Otorinolaringologija

Preparati protiv hrkanja, djelotvornost

Daniela

Poštovanje,
moj muž (32 godine) ima već dugi niz godina problema s hrkanjem. Nema pauze pri disanju u snu, samo proizvodi nesnosan zvuk. Hrkanje se pojačava s povećanjem mase, ali ne nestaje ni s optimalnom težinom (178cm-77kg) ni prevencijom spavanja na leđima. Zanima me da li na tržištu lijekova postoje preparati, kapi, raspršivači ili čak i neki manji zahvati (bilošto) koji bar malo mogu smiriti stanje i imate li ikakvu povratnu informaciju o njihovoj djelotovrnosti.
Hvala!

prof. dr. Željko Bumber

Ne govorite ništa o mogućem pregledu koji ste obavili koji je preduvjet za provodjenje terapije. Preporuka je -najprije pregled a potom odluka o liječenju (kirurško ili konzervativno). Postoj više preparata čiji učinak nije pouzdan .