Otorinolaringologija

Pritisak u grlu

Chris01

Poštovani,

Imam 23 god. pušač sam. U zadnje vrijeme, točnije zadnjih tjedan dana osjećam knedlu/pritisak u desnoj strani grla, isto tako imam konstantan osjećaj prilikom gutanja sline da mi je desni krajnik upaljen i to sve skupa ne mogu opisati kao bol jer ne boli. Jedino što vidim je da su krajnici različiti malo, taj desni mi je naravno čudan. Okretanjem glave u desnu stranu osjećam nelagodu ili ukočenost, kao da ta strana nije ista kao i lijeva strana vrata. Isto tako kad se sagnem osjećam (ponekad) nekakav pritisak u tom lijevom djelu vrata di su pretpostavljam smještene krvne žile ? Ponekad imam osjećaj da ta sva nelagoda ili nekakva bol prelazi skroz do ramena ili iza na leđa. U takvim trenucima me primi panika i onda obavezno pregledavam krajnike u zrcalu i ispipavam vrat. Može li to sve biti produkt panike i straha od bolesti ?

Moram priznati da sam to sve, samo sa jačim bolovima u leđima osjetio prošle godine uslijed velikog stresa i straha. Javljala bi se povremeno ta knedla u grlu i pritisak kad se sagnem. Sad me sve strah da sam onda trebao otići kod liječnika jer bojim se da nije nešto ozbiljno. Postoji li nekakvo slikanje vrata i grla i da li je meni to potrebno s obzirom na opisano stanje ? ono što me zapravo zanima je način na koji da se riješim sumnje u nekakve ozbiljnije bolesti ? Naravno u četvrtak sam se naručio kod liječnika opće prakse za početak.

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, za početak isključite kroničnu upalu sinusa sa predominacijom upale desne strane, te GERD. Bilo kakvo snimanje vrata je u ovoj fazi još uvijek prerano, odnosno radi se nakon ORL pregleda i na traženje specijalista.