Otorinolaringologija

problemi sa sinusima-problemi sa vidom?

tomba22

Poštovanje.Moj problem počinje ranije,otprije 15-ak godina sa upalama sinusa al sam imao problem da je sekret ostajao više u samom području sinusa.Odlučio sam da odem na operaciju razbijanja kanala u nosu pošto je pregledom ustanovljeno da je,mislim,desni kanal bio začepljen ili krivo zarastao,tako nešto.Operacija je bila 2003.ili 2004.Obavio sam je u privatnoj poliklinici u Zadru.Poslije toga kod novih gnojnih upala sekret se uredno znao iscijedit,radi pročišćenja kanala operacijom.Međutim upale su otad bile učestale pa sam to rješavao uglavnom antibioticima.Prošle godine,2015.,veljača imao sam jaku gnojnu upalu sinusa.Istodobno na desnom oku sam uočio smetnje kao kad gledate žarnu nit reflektora stalno nekakvu svijetlu crtu .Otišao sam privatno oftalmologu,dali su mi neke posebne kapi.U roku od mjesec dana to svjetlo se udvostručilo.Kao kad gledate velike smetnje na tv,kao snijeg.Hospitaliziran sam u OB Zadar (8 dana),prošao sam CT,Magnet,Magnet Orbita,izvadili su mi likvor iz kralježnice,nisu našli nikakvu povezanost niti bilo kakve druge bolesti.Ustanovljeno mi je trajno oštećenje desnog očnog živca.I otad se stanje ne mijenja niti na gore niti na bolje.Da li može gnoj-sekret oštetiti očni živac?Pritom moram napomenuti da sam prilikom kad sam imao tu upalu jako ispuhivao nos,možda sam previše napeo kapilare u očnom živcu?Evo,sad dok pišem na antibioticima sam i liječim se od upale.Molim savjet.Lp.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, ako CT sinusa i orbita nije pokazao nikakav gnojni proces sinusnih šupljina sa širenjem upale intraorbitalno, teško možete dokazati uzročnu povezanost, iako se najvjerojatnije radi o povezanim procesima.