Otorinolaringologija

streptokok

Ana

Napravila sam urinokulturu i nalaz glasi ovako: Streptococcus beta-haemolyticus-B 10*5 i dobila terapiju s antibiotikom Silapen 1500mg, zanima me koliko dugo traje lječenje, da li je ova terapija dobra i koliko je streptokok uopće opasan? Imam povremeno bolove u ramenu i leđima te me zanima da li to može biti povezano?
Unaprjed hvala!

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovana Ana,
Liječenje streptokokne infekcije traje 10 dana. Terapija izbora je penicilin ukoliko niste alergični. Terapija Silapenom u vašem slučaju je dobra. Ako imate bolove u zglobovima i leđima nakon terapije napravite AST( antistreptolizinski titar). Ukoliko je nalaz AST visok potrebno je provesti profilaksu. Ne navodite da li ste operirali krajnike.