Otorinolaringologija

timpanogram

Borna

Molim Vas objasnite mi nalaz timpanograma: "obostrano nešto niže aplanirane krivulje A".
Audiometrija - nalaz je bio lošiji od timpanograma - ali je to objašnjeno lošom suradnjom s djetetom (ima četiri godine).
Preporuka je ponoviti timpanogram za 3-4 tjedna.
Slažete li se sa preporukom?
Zanima me koji su terapijski postupci kod tako manjih poremećaja sluha ako je isključeno povećanje trećeg krajnika?

prof. dr. Željko Bumber

Nešto niže krivulje značile bi blokadu kretanja lanca slušnih koščica u srednjem uhu i mogu biti posljedica i sekreta u srednjem uhu. Audiogram u toj dobi nije pouzdan.
Savjetovao bih kapi za nos. Treba provjeriti stanje epifarinksa u kojem se, često u toj dobi ,nalazi treća tonzila. Ukoliko je ona isključena
savjetujem kapi za nos nekoliko dana. Slične tegobe može dati i obična prehlada . Kontrola timpanometrije nakon nekoliko tjedana.
Kako dijete diše noću? Hrče li ? Ima li otvorena usta? Imate li dojam da dijete lošije čuje?

Borna

Dijete ima stalne upale desnog uha od prosinca prošle godine, pa do ovog mjeseca. Uvijek počne gustim sekretom iz nosa i nakon 2-3 dana upalom uha, uglavnom bez temperature, uvijek bez sekreta iz uha i bez povraćanja.
Pripisivali smo to utjecaju vrtića (krenuo je u studenom prošle godine), ali je činjenica da je prve upale imao u dobi od 2-3 mjeseca i nakon toga po nekoliko puta godišnje.
Liječi se po pedijatri, povremeno s kontrolom otorinolaringologa. Bris nosa i ždrijela bio je sterilan. Sada je tek napravljen timpanogram zato što smo primjetili da dijete često zapitkuje "molim, nisam dobro čuo..." pogotovo na nerazgovijetne izjave. Subjektivno nam se čini i da glasnije priča.
Inače po noći povremeno hrče u vrijeme akutnih upala. Izvan toga mogu reći da mu se naglašenije čuje disanje.
Njegov mlađi brat (ima 3 godine) također ima česte upale uha. Nema bakterije, nema povećanu treću tonzilu ali ni ne hrče nikada po noći i sluh je u potpunosti očuvan (opet subjektivna procjena).

Je li moguće da su u pitanju bakterijske infekcije (čuli smo da se brisom katkada "ne izoliraju" postojeće bakterije), koja je učestala zbog neizgrađenog imuniteta, izloženosti virusima u vrtiću, sklonosti prema upalama baš tog dijela dišnog sustava?

Jesu li mogući daljnji problemi sa razvojem govora i sluha starijeg djeteta? Je li bi pomoglo "propuhivanje tubusa" (ako sam dobro zapamtila ime procedure)?

Ispričavam se zbog duljine mejla i unaprijed sam vam zahvalna na odgovoru!

prof. dr. Željko Bumber

Jedna rečenica- odmah operacija treće tonzile/hitno ORL pregled/ uz stalnu provjeru stanja curećeg uha.

Borna

Oprostite, ali naglasila sam da su to upale uha uvijek bez sekreta!
Mojoj djeci nikada nije curilo iz uha.

Nama je otorinolaringolog na prošloj kontroli (prije cca 2 tjedna) naglasio kako nema hipertrofije trećeg krajnika.
Mislite li da je nekada potrebno odstraniti krajnik iako nema hipertrofije?
Zato je moje pitanje i bilo koji su drugi terapijski postupci kod čestih upala, pošto je operacija isključena (kao razlog upala liječnik je naveo kraći slušni kanal, a kao mogući uzrok slabijeg nalaza timpanograma teže koščice - naravno ako sam ja to sve dobro razumjela).

Molim vas, jel propuhivanje pomaže smanjenju upala uha?

Hvala još jednom na vašem trudu!

prof. dr. Željko Bumber

Ako ste iz Zagreba ( a i ako niste) volio bih osobno pregledati vaše dijete. Bez obzira na nepostojanje sekreta iz uha moj jednorečenični nalaz ima smisla.

borna

Hvala vam lijepa na brzom odgovoru.

Iz Osijeka smo i razmislit ćemo o vašem prijedlogu, te ovim putem nastaviti komunicirati s vama.
Imali smo (nažalost) već dosta pretraga s našom djecom, čak i jedan boravak na Šalati s mlađim sinom (nefrologija) kao i operativni zahvat u Osijeku, a sve u 3-4 godine...
Teško nam je i razmišljati o još jednoj operaciji.
Znam da je možda uzalud, ali kupili smo Bioptron lampu kojom tretiramo djecu. Kad god je upala uz antibiotike i kapi za nos intenzivno grijemo uho termoforom i svjetlimo lampom...
Trenutno je stariji zdrav, mlađi opet ima upalu lijevog uha.
Vjerojatno će iza njega dobiti stariji i tako stalno u krug.

Hvala još jednom na prijedlogu za pregled!

Prof. dr. Željko Bumber

Odsutnost treće tonzile moguće je potvrditi fiberendoskopijom i tek tada ,ako nema treće tonzile može biti zaključak da ne treba readenotomija.Propuhivanje pomaže no u nosu i epifarinsku u tom slučaju ne bi smjelo biti gnoja niti mukoznog sekreta koji se kroz tubu upuhuje u uho i može biti uzrokom nove upale.
Ove upale uha "u krug" morate riješiiti.

borna

Još jednom hvala vam lijepa na savjetima!
Sada znam da nije u potpunosti isključen treći krajnik jer fiberendoskopija nije rađena...
Javit ćemo vam se kad "krug zatvorimo" ili ako ne uspijemo - molit ćemo vas za pomoć!

borna

Cijenjeni Prof.dr. Bumber,

ponovili smo timpanogram. Prosli nalaz je bio "obostrano nešto niže aplanirane krivulje A", a sadašnji je "obostrano krivulja timpanograma pomjerena nešto prema negativnim vrijednostima".

Opet vas molimo za pomoć, pošto smo nalaz dobili poštom i u njemu ne piše ništa osim ove rečenice, nije nam jasno jel to znači da je nalaz za sada u redu, pošto nema ni preporuke o idućoj kontroli, ev. timpanogramu?

Molim i informaciju o načinu provođenja operacije u vašoj ustanovi - duljina hospitalizacije, mogućnost boravka s djetetom?

Hvala unaprijed!

Prof. dr. Željko Bumber

Sluačjno sam provjerio staru "poštu". Hospitalizacija 3 dana , boravak sa djetetom moguć , provjeriti 4552-333 kućni 248 zbog datuma.
Pomjena timpanograma je moguća no trajnost dobrog nalaza moguće je postići samo uklanjanjem treće tonzile.
Molim novu poštu ispisati sa nove "adrese" kako bi se izbjegla mogućnost neodgovaranja.