Otorinolaringologija

Molim za misljenje!

Ena

Postovanje!

Najlepse vas molim za savet i pomoc!

Imam 29 godina. Proslog leta dobila sam upalu zdrela koja je, po uputima lekara opste prakse,
lecena antibioticima bez prethodno uradjenih ikakvih analiza (prvo sam po popila kutiju amoksicilin-a, posto nije bilo poboljsanja dat mi je ampicilin, pa doksicilin i onda cefalexin), posto je stanje bilo isto, usledile su injekcije gentamicina. Iako sam ja i posle toga subjektivno osecala isto peckanje i bol u zdrelu, dr je rekla da je tada stanje popravljeno i zavrsila
terapiju. Medjutim, posle 10-tak dana meni se stanje pogorsalo, ponovo sam otisla lekaru i tada
dobila cliacil kao terapiju. Ali za vreme uzimanja cliacila, iz dana u dan meni je bilo losije,
temperatura je bila 39 C i vise, a glas mi je bio potpuno promukao, nisam mogla da govorim, pojavio
se neprekidan iscrpljujuci kasalj. To je trajalo oko 5 dana i onda sam konacno upucena na ORL (gde
se, secam se, dr mnogo cudila sto su do tada cekali da me poslalju specijalisti i rekla da je to
vrlo jaka upala). Dijagnoza je bila pharyngolaryngitis acuta oedematosa, terapija je bila panclav, panthenol tbl., bronal, altiprim, inhalacije (Sol. NaCl + Ol Eucalipti + Sol. Panthenoli) 7 dana i i injekcije Urbason 3 dana. Posle toga usledila je kontrola, i kako stanje jos nije bilo zadovoljavajuce, terapija je produzena za 7 dana (sem panclava). Usledila je ponovo kontrola gde je dr rekla da se stanje znatno popravlilo ali da nalaz i dalje nije sasvim uredan.
Tada me uputila da uradim SE i KKS i konstatovala da nema objasnjenje za tako visoku sedimentaciju
koja se pojavila (75 prvi sat). Onda me je uputila kod infektologa sa dijagnozom: St. post th. sedimentatio olta! Infektolog je trazio ultrazvuk bubrega, urinokulturu 3 dana za redom, rtg snimak pluca i sinusa, bris grla i nosa, KKS. Svi nalazi su bili uredni, a u medjuvremnu je i sedimentacija smanjena na 28.

Medjutim, od tad sve do sada (skoro godinu dana) meni je neprekidno nateceno zdrelo, u vidu velikih
kesica, nateklina sa obe strane resice u zdrelu (u lukovina), na kojima se s vremena na vreme
pojavi po 1 ili 2 bele ili belicasto-zuckaste tacke manjeg ili veceg promera pa nestanu posle nekog vremena (da li su to gnojni cepovi?) , takodje je prisutno jace ili slabije crvenilo zdrela sve vreme i vrlo cesto granicna temperatura oko 37-37,2 C. Takodje su mi se na resici ispod jezika pojavilo nekoliko malih pristica. Subjektivni osecaj koji sve to prati je stalna suvoca i pecenje u zdrelu koje je nekad intenzivnije a nekad manje izrazeno. Nos mi je cesto zapusen i imam osecaj da mi se stalno sliva sekret niz zdrelo. Takodje cesto imam glavobolje (pre par godina imala sam upalu desnog maxilarnog sinusa, letos snimak sinusa nije pokazao postojanje akutne upale). Lekar opste prakse je konstatovao da mi je zdrelo stalno upaljeno i nateceno, te da se i spolja na vratu palpiraju uvecanja, postavio dijagnozu pharyngolaryngitis chr. i pre mesec dana poslao me na alergoloske probe. Pre toga uradjene su laboratorijske pretrage, u brisu grla je izolovana samo
normalna flora a u brisu nosa enterobacter sp. osetljiv na hinolone, SE 35/73, fibrinogen 3,56 g/l.
Posle uzimanja ciprofloksacina 10 dana, u brisu grla normalna flora, Se 13/38, fibrinogen 3,36 g/l. Na testiranju na inhalacione alergene prick tehnikom rezultat je: Histamin 4/0, ostalo negativno.
Da li to znaci da se iskljucuje alergijska priroda upale?

Molim vas da mi kazete ima li nade da ce se te otekline povuci i da ce prestati to povisenje
temperature i bol u zdrelu, suvoca i peckanje? Niko da mi kaze kakve su to otekline na mom zdrelu
i od cega su one nastale, molim vas da mi objasnite. Inace, krajnike nisam operisala iako sam kao
dete imala ceste upale. Sta mi savetujete da preduzmem? Mene vec pocinje hvatati ocaj i ne znam
vise kome da se obratim. Meni nije jako lose ali nikako da se osecam ponovo sasvim dobro, to stalno
tinjanje upale me ometa u normalnom radu i funkcionisanju. Volela bih znati da li je sve to opasno,
ako ne onda da to ignorisem i da vise ni ne mislim o tome. Ako treba nesto da preduzmem onda bih da
to uradim sto pre.

Ne znam da li i to ima neke veze ali pre par dana mi se pojavio otok na skocnom zglobu i boli me a nije posledica povrede (bar se ja ne secam da sam se povredila). Da li to moze imati neke veze sa upalom zdrela koja mi je stalno prisutna?

Molim vas za misljenje i savet!!!
Unapred veliko, veliko hvala.

Prof. dr. Željko Bumber

Pismo je preopširno. Ponovite bris ždrijela. Učinite AST.
Potrebne su redovite ORL kontrole. Pušenje ???
Sa otorinolaringologom raspravite mogućnost uklanjanja tonzila i kontrole stanja sinusa i nosa.