Otorinolaringologija

Warthinov tumor

samardzic

Poštovani.
Prije 3 mjeseca napipala sam na vratu čvor veličine badema.
Napravljeni su mi UZV vrata i citopukcija,nalaz odgovara Warthinovom tm.
Tokom ova 3 mjeseca ,čvor je bezbolan i ne mijenja veličinu,imam 32 godine,da li je potrebno operirati ili je moguće pratiti mijenjanje Warthinovog tumora?
Unaprijed zahvaljujem.
Lp.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
Warthinov tumor je drugi najučestaliji benigni tumor parotidne žlijezde slinovnice i uglavnom nastaje kao spororastuća masa u području repa slinovnice. Iako se radi o benignoj tvorbi, zbog lokalnih smetnji koje može izazvati svojim pretjeranim rastom i narušene estetske komponente, preporučuje se njegovo kirurško odstranjivanje kao jedina alternativna terapija, budući se ne može očekivati njegovo spontano smanjivanje ili nestajanje.