Otorinolaringologija

Zacijeljena perforacija bubnjica i putovanje avionom

hr.ivankovic

Postovani,
prije otprilike mjesec i pol dana imao sam nezgodu pri kojoj je doslo do perforacije bubnjica lijevog uha. Uz perforaciju sluh je bio oslabljen i uslijedila je upala srednjeg uha koju sam lijecio antibioticima, tonije Ciprofloksacinom. Zadnjih dva tjedna upale nema, sluh se vratio a doktorica kaze da je perforacija zacijeljena. Moje pitanje glasi, moze li doci do velikih problema tijekom putovanja avionom? Aiko moze, moze li se to nekako sprijeciti, buduci da je putovanje vec uplaceno i nije moguce otkazivanje?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, prošlo je već dovoljno vremena da bi se mogla stvoriti dovoljno čvrsta sekundarna membrana na mjestu prvotne perforacije bubnjića. Stoga možete na put avionom, ali preventivno dan prije puta i na sam dan putovanja koristite vazokonstrikcijske kapi ( efedrin, okimetazolin) u nos kako bi osigurali prohodnost Eustahijevih tuba, posebice ako ste prehlađeni.