Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Crocop123

I iman 60 kg

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije moguće točno prognozirati, ali svakako ćeš doseći 180 cm.

Crocop123

Hvala

daki12

Postovani doktore, zanima me jesam li u pubertetu imam 163cm i 53kg. Dlake po rukama i nogama su velike, ispod pazuha su pocele rasti i brada i brkovi su isto poceli rasti a imam 14 godina. Dlake iznad penisa i po testisima su vec velike i dobile su crnu boju, i penis je poceo dobivati tamniju boju. Ali brine me velicina penisa i testisa, penis kad je izdignut ima 8cm pa mi to izgleda previse malo za moj uzrast posto moji vrsnjaci imaju duplo veci penis od mene. Sve ostalo mi govori da sam u pubertetu: dlake,visina...ali penis mi je previse mal. Imate li neki savjet ili je to normalno.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu zasigurno si u pubertetu, trebalo bi vidjeti kako se kreće tvoj rast proteklih godina i obaviti pegled kod liječnika obiteljske medicine a po potrebi i endokrinologa. Sve navedeno može biti normalno.

argo55

Poštovani doktore, imam 15 godina i visok sam oko 160-165 cm te oko 50 kg , a roditelji, otac(180),majka(164) te moj brat 180. Počela mi je pojava dlačica oko penisa, ali nigdje drugdje na tijelu nemam izražene dlake. Malo mi je od sjedenja u donjem dijelu iskrivljena kralježnica pa me zanima jeli ima to veliki utjecaj?
Bio sam i na pregledu koštanog tkiva na šaci i rekli su mi da je sve u redu i da bi trebao započeti s rastom.Moje glavno pitanje je kada će mi početi rast, i ako možete procijeniti u cm.Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

mrki420

Poštovani doktore, imam 14 godina visok sam 173cm i težak 58kg otac mi je visok 180cm a majka 174cm, ja mislim da još nisam ušao u pubertet. Jedino što mi se promijenilo je glas i narasle su dlake svugdje osim ispod pazuha. Isto tako penis mi nije toliko velik, s usporedbom mojih kolega koji su mi rekli koliki je njihov. Moje glavno pitanje je da li je ovo normalno i ako je kada će se promjene početi događati?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

argo55 : očigledno se tek javljaju naznake početka hormonskih promjena (puberteta) i možeš očekivati u narednih 6 mjeseci izraženije promjene i ubrzanje rasta. Iskrivljenst kralješnice nema veze sa time. Nij moguće prognozirati konačno dosegnutu visinu, no mogla bi biti veća od 175-180 cm.

mrki420: sve opisano je normalno i već se događa, vjerojatno u narednih godinu dana možeš očekivati značajnije ubrzanje rasta i razvoja muških obilježja.

pista01

Pozdrav, imam 16 godina ,visok sam oko 172 cm i imam 53 kg.Prije otprilike godinu i po sam isao na pretrage za hormon rasta posto sam uvijek bio nizi od nego sto bih trebao biti ,takodje i nesto mrsaviji.Uglavnom je ustanovljeno da je sve uredu.Stidne dlake su pocele rasti negdje oko 13 godine mozda i ranije.Dlake na nogama i rukama nisam imao do prije negdje 3-4 mjeseca kada sam uvidio da su mi dlake na nogama vece i izazitije ali ne i na rukama.Takodje, dlake ispod pazuha su mi nedavno pocela rasti ,nema ih puno ali su tu...Sada me zanima da li cu uspjeti narasti preko 180 cm?visina oca je 184 ,majke 164,i duzina stopala mi je broj 44

Veliki pozdrav

pista01

Samo da se prepravim na pretrage sam isao u 10 mjesecu 2014.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije moguće prognozirati konačnu visinu, no obzirom na sve mislim da ćeš u naredne 2 godine doseći minimalno 180 cm.

dodgy

Pozdrav, trenutno imam 17 godina i visok sam nešto više od 182 cm. Moj otac je visok 185 cm i rekao mi je da je narastao oko 10ak cm kada je imao 18 godina, tako da ja mislim da mogu dostići njegovu visinu. Krenuo sam u teretanu prije mjesec dana pa me zanima može li dizanje tegova nekako zaustaviti rast i spriječiti me u dostizanju željene visine?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Podizanje velikih tereta i prekomjerno iscrpljivanje može smanjiti konačni doseg visine, a i nije najzdavije to činiti općenito. Treba prednost dati vježbama u kojia koristiš težinu svoga tijela a kada se koriste utezi njih treba koristiti na ravnoj ili kosoj klupi kako bi se smanjilo vertikalno opterećenje koštanog aparata.

Daki995

Postovani, imam 22 godine, 82 kila i 188 cm visine al imam male areole (sitne) maltene kao u djecaka... Dal je to normalno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Normalno je.

aachen2003

Dobar dan doktore,
Imam 14 i pol godina visok sam 182...majka mi je 174 a otac 181...zanima me hocu li jos rasti? Vec dvije godine ne treniram a hranim se zdravo...hvala vam na odgovoru!

aachen2003

Dovar dan doktore,
Imam 14 i pol godina i visok sam 182...majka mi je 174 a otac 182 isto...sa otprilike 11 godina sam usao u pubertet imam svugdje dlacice i vec sam mutirao...naglo sam rastao od tada...dobio sam od 11 godine mozda nekih 20-25 centimetara...dizem utege i vjezbam....zanima me hocu li jos rasti..ako da jel mi mozete reci koliko?
Puno hvala na odgovoru

Ast3rix

Poštovani, imam 15 godina visok sam 185 centimetara. Moje je pitanje, da li ću već u 16. godinu dostignuti konačnu veličinu ili ću nastaviti rasti? Otac je visok 195 pa me zanima da li ću dostići njegovu visinu ili ostajem na 185-6? Također, ako je bitno naglasiti aktivan sam sportaš.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

aachen2003

Možeš očekivati još par centimetara rasta, značajnijeg vjerojatno neće biti.

Ast3rix : Nije moguće reći. ovisi o tome koliko ti je visoka majka, koliko dugo si u pubertetu, kakva je dlakavost, dubina glasa i sl. No svakako možeš računati na minimalno 2-3 cm porasta u narednim godinama.

Ast3rix

Poštovani, majka je 182 centimetra. Dlakavost je poprilično izražena, ruke i noge su mi dosta dlakave, a počela je rast i brada, dlakavost je najveća kod spolnog organa. Glas mi je dosta dubok mogu reći. Također bih htio dodati pitanje; otac je rekao kako je u mojim godinama bio visok 184-5. Do 24 dostigao je konačnu visinu - 195. Može li slučaj biti isti?

Nazad
1 ... 25 26 27 28 29 30 ... 34
Naprijed