Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

prevenar i pneumo 23

MarijaPas

Hvala Vam!
Lijepi pozdrav!
Marija

Ahi

poštovani
pišem u ime svoje prijateljice
ima djevojcicu staru 5.5 godina koja ima ceste upale uha - izoliran je streptokok no prije nego je izoliran streptokok popila je puno razlicitih antibiotika koji nisu pomagali i ocito napravili stetu (malenoj je ostecen sluh) a cjepivo joj nikada nije predlozeno a mama nije znala za njega a i vjerovala je svojoj pedijatrici.
ljetos su bili na sv. duhu na pregledima i 2 doktora predlazu operaciju sve 3 mandule i cjevcice za usi a 1 doktor kaze samo vadit mandule.
mandule ce vaditi sigurno...no za cjevcice nisu sigurni sto napraviti
smatrate li da ce cjepivo pneumo 23 sto pomoci u svemu tome - tj da barem manje oboljeva od upala uha?
hvala

MarijaPas

Poštovani,

Odlučili smo se kao što ste mi rekli, sada cijepiti sa Prevenar 13, a kasnije Pneumo 23. Sačekali bi da djete popije do kraja antibiotik. Njegovo opće stanje je odlično, vedar, veseo, igra se, ne kašlje, ne šmrca, nema temperaturu.
Pa me zanima, moramo li čekati novi nalaz brisa nosa ili se može djete cijepiti bez obzira na streptokok? Ako da, šta se nakon cijepiva "dešava" sa tim streptokokom, djete živi sa time ili kako? Ima li uopće cijepivo veze sa streptokokom u nosu?
Osim standardnih nuspojava kao i kod drugih redovnih cijepiva, ima li još kakve nuspojave? Štetiti ne može?

Puno hvala još jednom!
Lijepi pozdrav!
Marija

Darko Richter, dr. med.

Ako ste odlučili dijete cijepiti, onda ga cijepite.
Na sva ostala pitanja ja ne znam odgovora, osim da cijepite dijete.
Što imate čekati da dijete popije antibitoik? Tko je rekao da je to kontraindikacija?

MarijaPas

Poštovani,

Naša pedijatrica nam je tako rekla....a ovdje se može pročitat kako se može cijepiti ukoliko djete nema temp....pa je to za roditelje laike prilično zbunjujuće. Vas pitam za drugo mišljenje. Jer sutra idemo na kontrolu i rečeno nam je da bris nosa napravimo za 7-10 dana ponovno....a u tom perijodu se djete može opet, nadamo se ne, razboliti....
Jako puno različitih mišljenja ima, i što više čovjek kopa, to manje zna.
A opet da sam samo kimala glavom kod pedijatrice lječili bi djete zbog upale uha, a ne streptokoka i upale pluća...

Hvala
Marija

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, vi ćete dobiti onoliko različitih mišljenja koliko vi to hoćete. To doista na ovisi o doktoru.
Ja sam vam rekao kako stvari stoje, pa sada vi slušajte ili mene, ili koga hoćete.
Antibiotik nije kontraindikacija za cijepljenje. Temperatura jest.
Bezbroj drugih stvari su pitanje trenutka kada tko o čemu izriče mišljenje. Jučer je imala upalu uha, a sutra upalu pluća. Tko vam kaže da je jučer bila upala pouća, ako je višena danas? Stvari su dinamične. A je li terapija bila bitno različita, jer vam je netko rekao da je upala pluća? isto antibiotik, ako ne i isti. Isto skidanje temperature, isto mirovanje, isto napajanje. Meni nije bistro da vi ne vidite kako sami stvarate probleme.

MarijaPas

Poštovani,

Istinita je ona izreka sto ljudi sto čudi....ja želim cijepiti dijete. Evo došla sam od pedijatrice, ona me šalje u petak na bris nosa i ukoliko bude nalaz uredan, u ponedjeljak bi ga cijepili.
Ja nažalost ne mogu sama cijepiti dijete...ne znam ko ga može cijepiti umjesto njegove pedijatrice? Može li se doći k vama na cijepljenje ili negdje drugdje?
Znam da ovakvih upita ste se naslušali, ali i sami ste roditelj, svatko želi najbolje. Meni isto nema logike da mi danas nije doktorica htjela cijepiti djete? Ne znam šta ona čeka. Ali šta mi preostaje osim ili napraviti kako ona kaže ili naći drugog pedijatra.....

Hvala vam na odgovorima i komentarima!
Marija

Ahi

Poštovani,

možete li meni odgovoriti

hvala

Darko Richter, dr. med.

Za Ahi: bilo bi dobro da primi Pneumo-23.
Makar nije posve u okviru dobnih preporuka, bilo bi, zapravo, najbolje da prvo dobije Prevenar-13, a 2 mj. potom Pneumo-23. Tako bih je ja cijepio da je kod mene.

bobi4

Poštovani,
Cijepila sam sina sa 10,5mj. Prevenar 13, zanima me kad bi trebao primiti drugu dozu, te da li on mora dobiti 3 doze Prevenara te ako da u kojim razmacima. Nakon toga da li ga treba cjepiti i sa Pneumo 23? Molim vas kako bi Vi ukonponirali i Priorix, da li bi eventualno mogao dobiti Priorix sa kojom dozom Prevenara? Hvala unaprjed na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Preporučujem 2. dozu Prevenara u dobi od 13 mj., zajedno s Priorixom, a treću u dobi od 18 mj, zajedno s DTaP-IPV-Hib. Nakon navršenih 2 godine, dati Pneumo23.

bobi4

Poštovani, hvala na brzom odgovoru. Zaboravila sam staviti dodatak na moje pitanje o kombinaciji cjepiva s Priorixom, da li je preporučljivo cjepiti zajedno ta dva cjepiva ili je bolje odvojeno. hvala.

Darko Richter, dr. med.

Jesam li vam odgovorio kineski, ili hrvatski?
Ne kineskom ne znam. Ako treba na engleskom, mogu. Javite.

mmladic

Postovani,
gdje, osim kod svoje pedijatrice, mogu cijepiti dijete sa Prevenar 13 cjepivom (dijete ima 2 godine, prema preporuci pedijatrice do sada nije cjepljena sa nicime van obaveznih cjepiva).
Nedavno je bila hospitalizirana (sy bakterijemije, iako nije izolirana bakterija), primila je 14 dana intravenozno antibiotik-cefriakson. Obzirom da se cijelo vrijeme grizem sto ju nisam cijepila, sada bih htjela sto prije.
Prema pedijatrici, trebali bi cekati da ozdravi (a ona je otpustena prije 5 dana, dobrog opceg stanja, nema temperaturu i zaista ne znam sto bih trebala cekati).
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nema potrebe da se dalje čeka. Možete doći meni na Rebro, u Polikliniku Klinike za pedijatriju, ja ću dijete cijepiti, od ponedjeljka popodne (13 h) dalje.

mmladic

hvala Vam na odgovoru!
Ako sam ja dobro shvatila, ne treba mi uputnica niti naručivanje? To bi znacilo da samo dođem?
Onda znači da se vidimo!

Darko Richter, dr. med.

Meni uputnica ne treba, a naručeni ste kada točno dogovorimo termin.
Dakle, već je utorak, a sutra je srijeda, pa možete doći u četvrtak od 9-14 h, ili petak od 13-17 h. Morate donijeti cjepivo, jer ja ga nemam, a drugo, možete donijeti uputnicu ili cca 80 kn koliko košta pregled.

mmladic

Moram priznati da iz Vaseg odgovora to izgleda puno jednostavnije nego sto u KBC stvarnosti je sad
Ja sam Vas pitala gdje mogu sto prije cijepiti dijete (koje je aktualno zdravo), Vi kazete da moze jos ovaj tjedan.
Narucim se u Poliklinici (putem centralnog narucivanja) i dobijem termin 16.02., koji nije ovaj tjedan, bez mogucnosti pregovaranja. Pa sada pitanje, stoji li Vasa ponuda cetvrtak ili petak, ili da uzmem termin 16.02. i sto u slucaju da se dijete tada razboli? da li cekam onda opet termin za 3 tjedna, i/ili pa do djetetove punoljetnosti? ne bih se voljela igrati pokvarenog telefona...

Darko Richter, dr. med.

Jedno je centralno naručivanje, a drugo je kada vam javim da možete doći. Možete dakle doći sutra od 9-14, ili u petak u 13 ili 14 h, a možete navratiti i 16. 2., ako baš hoćete, ili trebate.
Meni nije jasno zašto ovaj narod pati od tolikog formalizma.
Meni može doći svatko već sutra, ako je dovoljno bezobrazan da me to pita. Jer, iskreno, ja se ne prestajem čuditi tom klanjanju pred centralnim naručivanjem, putem kojeg dobijete termin najranije za mjesec dana, katkada i za 11 mjeseci. Ako imate problem, a ja sam nadležan da ga riješim, onda to može (i mora) odmah ili što prije. Ako se radi o pukom kontroliranju i osiguravanju osiguravanja da smo sigurni da djetetu ne fali dlaka na glavi, onda to može i preko raznih termina centralnog naručivanja. Centralno naručivanje unijelo je ponešto reda, ali, mislim, ako postoji problem, onda ga treba riješiti. Ako ne, može na centralno naručivanje.

frus

Bez uvrede, ali formalisti nismo mi, nego vase sestre na odjelu. Mi dodjemo tamo, trazimo Vas, i onda nam kazu da je "doktor tu negdje, ali trenutno ga nema".

I onda umjesto da vas ko normalan covjek nazovu i kazu ljudi su dosli, da li cete imati vremena za njih, eventualno i kada, one nam daju papiric sa telefonskim brojem/mejlom na koji se treba naruciti od 9-13, znaci u 13:30 nas ne mogu naruciti, zovite sutra (!). Tko je tu formalist? Pretpostavljam da se sestre tako ponasaju na svoju ruku, buduci da Vi ocito niste takav formalist.

Meni je apsolutno jasno da imate puno (i previse) posla i naravno ne ocekujem da se stvorite istog trena kad Vas netko treba, ali ne vidim problem u tome da Vas se informira da netko tu ceka i da ga imate u vidu.

Tata