Kontracepcija

ellaone

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa dakako postoji. I kod trudnoće u maternici i izvan maternice izostat će menstruacija.

alfica

da da. razumijem da šansa postoji. No, zanima me uzorkuje li na neki način ellaone izvanmatermničnu trudnoću? (ukoliko ju ne uspije sprijećiti).

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne uzrokuje je .

tatumka

Menstruacija stigla....hvala vam na svakom odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

maajaa

Poštovani, 17. dana ciklusa imala sam nezaštićeni odnos te sam ellaone popila nakon 44 sata. To je bilo u nedjelju, a ja još danas pomalo osjećam vrtoglavicu i glavobolju koje su nevedene ko česti simptomi. Nije jako izraženo, ali nije ni tipično za mene.
Jel moguće da su to posljedice pilule?
I još jedno pitanje, djeluje li ellaone tako da sprjećava implantaciju ili samo odgađa ovulaciju? Na uputi piše da se "smatra da djeluje tako da sprjećava oslobađanje jajašca", a za sprjećavanje implantacije ne piše ništa.
Znači li da ukoliko je u mom slučaju do ovulacije već došlo (a je sigurno) pilula neće djelovati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sprečava ovulaciju a ne implantaciju. Nuspojave su posljedice uzimanja pilule za dan poslije.

maajaa

Dobro. Ako je tako, zašto mi onda doktorica nije propisala escapelle čije je djelovanje navodno takvo da sprječava da se već oplođeno jajašce prihvati na sluznicu maternice?
Ja sam rekla da je kod mene već došlo do ovulacije i da možda ellaone nema smisla ako je njena funkcija da samo sprijeći ovulaciju, a doktorica mi je odgovorila "samo to popij".
Znam da ne možete odgovoriti u ime te doktorice, al ja ne razumijem zašto mi nije dala ecpalelle.
Općenito, možda ni tvrdnje na uputam tih pilula nisu istinite pa je možda doktorica ipak u pravu.
Ako je ona to učinila iz moralnih ili vjerskih razloga potpuno ju razumijem jer je to njeno pravo, ali možda me mogla malo bolje informirati i uputiti nekome drugome tko bi mi želio dati escapelle. Da ne spominjam da je bio vikend i da sam u subotu dobila odbijenicu od jednog ginekola koji se protivi takvim pilulama.
Jel bi u mom slučaju escapelle bila bolji izbor? Ispada da sam bezveze bacila 230 kuna što mi je puno kao studentici, a možda sam na kraju i ostala trudna. Da, za ovo drugo sam sama kriva.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Otkud znate da ste uopće ovulirali?
Druga stvar mislim da je doktorica ispravno postupila jer bi i ja isto postupio.

maajaa

Pa vjerojatno je doktorica znala što radi.
Ja mislim da sam ovulirala 14. dan ciklusa jer pratim sluz a imam i bolove za vrijeme ovulacije. Istina je da to nije pouzadno, ali kod mene najdulji ciklus traje 28 dana pa je logično da je 19. dana, kada sam dobila pilulu, ovulacija već bila. Sporni odnos bio je 17. dan pa se tješim da jajašce više nije bilo sposobno za oplodnju, u slučaju da mi je ovulacija bila kada mislim..
A i nije baš tako lako zatrudniti i neća valjda odma na prvu nezgodu ostati trudna..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro rezonirate.

kokosovorah567

Postovani, u subotu (21.9) sam imala odnos i kondom je pukao. U nedjelju (22.9) sam dobila ellaone tabletu koju sam uzela 17 sati nakon odnosa. Kolike su šanse za trudnoću?
I još nešto, danas (ponedjeljak 23.9) sam nekoliko puta povratila, ali nisam u roku od 3 sata od uzimanja tablete jučer.
Da li sam dobro postupila i hoće li ovo povraćanje utjecati na tabletu?
lp

kokosovorah567

inace, zadnja menstruacija je bila 10.9, ciklusi su mi 27-28 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Povraćanje nema nikakvog efekta. Tableta se resorbirala. S obzirom na zadnju menstruaciju, dobro ste postupili, i vjerovatno još nije bila ovulacija te će ista djelovati.

anonimna55

Postovani!

Kako sam se bila uspanicarila kupila sam test na trudnocu koji je pokazao da nisam trudna. Menstruacija je dosla 20.9 i trajala je 5 dana, no mene jajnici i donji dio trbuha bole jos od prosle menstruacije, sada me takoder bole iako je prosla. Imam plinove u crijevima i boli me ispod rebara, cak mi se i zgaravica pojavila od silnog zivciranja. Je li tableta uzrok ovome? Kod ginekologa sam narucena tek za mjesec dana pa se vama obracam... Sigurno nisam trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna. Smetnje nisu vezane uz tabletu.

anonimna55

Hvala vam doktore!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Tilda

Poštovani, 05.07. sam imala odnos prilikom kojeg je došlo do puknuća kondoma. Predostrožnosti radi sam 08.07. uzela ellaone (zbog vikenda nije bilo moguće uzeti ranije). Inače, da napomenem, imam miom ( na pregledu 25.4.2013. je bio 4,61 x 4,03 cm, a 08.07.2013. je bio 3,95 x 3,77 cm – smanjio se sam od sebe, bez uzimanja ikakvih tableta i preparata) zbog kojeg ne smijem uzimati kontracepcijske pilule. Ellaone mi je ginekologica prepisala nakon što je obavila pregled i vidjela da još nije bilo ovulacije.
Nisam imala apsolutno nikakve nuspojave osim blagog poremećaja ciklusa. Do slabog krvarenja je došlo 27.07. i 28.07., a 29.07. je počelo jače krvarenje koje je trajalo samo dva dana, dakle 30.07. je bio zadnji dan (da li se to može smatrati kao 'prava' menstruacija, uzimajući u obzir da je krvarenje ukupno trajalo 4 dana?). Znam da zbog unosa velike količine hormona može doći do poremećaja (do kojeg je i došlo pošto je očekivana menstruacija prije uzimanja tablete trebala biti 23.07.) ali čini mi se da je ovo ipak malo predugo razdoblje..pogotovo jer sam u 8. mjesecu imala 'normalnu' menstruaciju..ili se varam? Zadnja prije uzimanja tablete je bila 26.06. i trajala je 5 dana kao i obično. Ciklusi su mi više-manje redoviti.(Od 12. mjeseca 2012. do 08. mjeseca 2013. – 27,34,27,26,28,26,29,25,33,16). Slijedeće krvarenje, nakon tablete i 27.07. je bilo 14.08., uobičajene jačine i trajalo 5 dana. Očekivala sam da će slijedeće biti oko 8-10.09. ali ni dan danas ga nema, a danas je 46. dan ciklusa. Napravila sam dva testiranja kućnim testom na trudnoću i oba su bila negativna (15.09. i 18.09.). Zadnjih tri-četiri dana sam tu i tamo imala osjećaj da ću dobiti menstruaciju ali ništa. Niti jedan spolni odnos nije završio ejakulacijom bez korištenja kondoma (niti jedan nije pukao ili procurio – barem ne oku vidljivo) ali me strah predejakulata jer smo nekoliko puta kondom navukli tek nakon nekog vremena, a ne odmah na početku iako ne niti pred samu ejakulaciju. Da li je moguće da je ipak došlo do trudnoće ili se radi o disbalansu hormona zbog uzimanja ellaone, ako ne i o nečem drugom?

Ispričavam se na podužem postu i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nikako se ne radi o trudnoći. Možda anovulacija, cista, ili slični uzrok izostanka.